Demiterea lui TRAIAN BASESCU

  •  
    • 12819 mesaje
    16 Ian 2012, 11:48
    0 2
    beo said:
    mai, ma faci sa fac calcule...gresisi cu 2 milioane pe luna...dar nu mai importa.
    nu mi-ai raspuns la intrebari.

     

    bine, bine, tu da-mi 20 si fac io rost de 2,

     

    care intrebare?

  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    16 Ian 2012, 11:49
    0 0
    sunt vreo doua:
    1. economia subterana
    2. micii producatori
    nu de alta, dar constat ca ai cate un raspuns pentru orice si pentru oricine. asta nu e rau.
  •  
    • 12819 mesaje
    16 Ian 2012, 12:04
    0 1
    beo said:
    sunt vreo doua:
    1. economia subterana
    2. micii producatori
    nu de alta, dar constat ca ai cate un raspuns pentru orice si pentru oricine. asta nu e rau.

     

    1. exista si nu poate fi diminuata decat prin scaderea de taxe. acum exista un echilibru

    2. ar trebui incurajati, dar doar pe cei care fac productie. primii 5 ani fara taxe. si nu doar pe micii intreprinzatori ci pe oricine face productie

     

    partea proasta e ca asta e cam greu, trebuie gasite mecanisme de control. nu e usor, dar productia e singura cale

     

    oricum, n-am incredere in romania. ca in afara cheltuielilor mai exista un adevar sumbru. numarul ceol care primesc pensii/ajutor social e mai mare decat al celor care muncesc, iar din cei care muncesc un procent lucreaza la stat, deci si ei primesc salarii de la cei putini care lucreaza la rpivat, iar din cei care lucreaza la privat, un procent mic lucreaza in productie, care genereaza banul.

     

    deci... crezi ca lumea mai vrea adevarul?

     

  •  
    • 18346 mesaje
    16 Ian 2012, 12:10
    0 1
    Tsunami... cu toate textele care le bagi pe-aici, ce vrei sa spui?

    Ca nu are sens sa se planga lumea, sa se vaite, sa dea exemple, sa ii injure pe cei din conducere, sa etc...??????

    De ce vii mereu cu o parere contra si lauzi conducerea cand poate omul are nevoie sa se descarce?
  •  
    • 8901 mesaje
    16 Ian 2012, 12:17
    0 1
    Rezumatul unei "gandiri" de 2 bani:
    - daca nu lucrezi la privat, nu existi;
    - daca totusi lucrezi la privat, tre musai sa o faci la fabrica de totosi a lu' Gicu, iar totosii sa mearga la export;
    - daca nu-ti convine varianta 2, sau Gicu nu mai are loc pt tine, tre sa emigrezi.

    La ce dracu' mai vorbim de sanatate, de invatamant, de autostrazi, de turism? Ce dam la export, din toate astea?!
  •  
    • 4009 mesaje
    16 Ian 2012, 12:21
    0 0
    me_eva said:
    Tsunami... cu toate textele care le bagi pe-aici, ce vrei sa spui?

    Ca nu are sens sa se planga lumea, sa se vaite, sa dea exemple, sa ii injure pe cei din conducere, sa etc...??????

    De ce vii mereu cu o parere contra si lauzi conducerea cand poate omul are nevoie sa se descarce?

     

    Pentru ca asa inteleg unii ideea de "democratie" .

  •  
    • 12819 mesaje
    16 Ian 2012, 12:33
    0 0
    me_eva said:
    Tsunami... cu toate textele care le bagi pe-aici, ce vrei sa spui?

    Ca nu are sens sa se planga lumea, sa se vaite, sa dea exemple, sa ii injure pe cei din conducere, sa etc...??????

    De ce vii mereu cu o parere contra si lauzi conducerea cand poate omul are nevoie sa se descarce?

     

    esti libera sa-i injuri. problema e ca nu ezista solutie.

    ai fost libera sa-i injuri si acum 6-7 luni cand sindicatele si opozitia te chemau la demonstratii. atunci a fost liniste. asta nu inteleg.

    as intelege o descarcare de frustrare, :"ba basescule, da-te ma-n aia ma-tii!" si gata, sau,

    jos cu parlamentarii din casa poporului jos cu aroganta, mai multa transparenta la buget. dar asta nu se cere, nici opozitiei nu-i convine. opozitia ghideaza prostimea catre "jos basescu". e si normal. e in interesul lor.

     

    eu sunt multumit de ei pana acum, ce-as vrea ar fi sa arate putina compasiune pentru populatie si sa faca si ei economie. adica, fara masini la parlament. exista taxiuri. scaderea numarului parlamentarilor. plecarea din casa poporului si transformarea ei in ceva care sa aduce bani. renuntarea la locuinte de servici, hotelul e suficient. mai drastici cu parlamentarii nedisciplinati. sa le dea bani in functie de orele petrecute in plen. sa ii sanctioneze daca n-au avut nici o propunere etc.

    aici as fii de acord. in rest.. nu s-ar schimba nimic in bine

     

    problemele au inceput in mimentul in care iliescu a speriat investitorii cu meetinguri de protest sindicaliste, cu minerii etc. cei care aveau nevoie sa investeasca, normal, s-au re-orientat in alte tari. nici chiar renault n-a acceptat sa se gandeasca numai la o productie asa cum e acum. ei au incercat o masina DOAR pentru romania. norocul (pentru ei si pt romania) a fost ca au pus-o!!!

    apoi alte probleme au aparut odata cu coruptia din sistem, incurajata tot de iliescu, care a scos oameni la pensie pe banda rulanta. pe fiecare (din conducerea tarii) il interesa doar de el si sa se puna la adapost.

    lucrurile astea au inceput sa se vada cand bancile romanesti au inceput sa dea rateuri, a aparut caritas si fni si alti hoti care furau efectiv rezervele oamenilor.

    apoi a aparut si peneleu care a umplut cu zeci de mii de oameni aparatul birocratic de stat. fara sa fie nevoie, dar, erau bani din bula imobiliara.

     

    acum astia au trebuit sa se descurce. pan' s-apara criza pesedeu.. tot la placinta, dar restransa ca aveau executivu de la pedeleu. apoi cand s-angrosat gluma.. bye bye si i-a lasat singuri.

     

    astia arogantii si nesimtitii sunt singurii de au reusit sa miste ceva intr-un sens normal, dar departe, foarte departe de unde-ar fi trebuit sa fie romania. noroc cu asumarea raspunderii, altfel nu reuseau nici atat cu opozitia care o au in parlament discutiile continuau luni de zile pentru legi simple.

  •  
    • 12819 mesaje
    16 Ian 2012, 12:38
    0 0
    andrada86 said:
    Rezumatul unei "gandiri" de 2 bani:
    - daca nu lucrezi la privat, nu existi;
    - daca totusi lucrezi la privat, tre musai sa o faci la fabrica de totosi a lu' Gicu, iar totosii sa mearga la export;
    - daca nu-ti convine varianta 2, sau Gicu nu mai are loc pt tine, tre sa emigrezi.

    La ce dracu' mai vorbim de sanatate, de invatamant, de autostrazi, de turism? Ce dam la export, din toate astea?!

     

    1. daca nu lucrezi la privat, cheltuiesti banii tari, nu produci nimic, nu ajuti sistemul de sanatate. n-o spun eu, e realitatea.

    2. daca lucrezi in servicii, nu produci nimic in afara cazului in care serviciile ti le plateste unu care castiga banii afara.

    3. sanatate, invatamant, trebuie sa ai bani pentru ele. nu ai , e mai greu. ca acum.

    turism? asta e bun. atrage bani d-afara. si pentru investitii (fonduri europeni) si cei care vin in romania pentru concediu.

    autostrazi?

    e una dintre principalele cerinte pentru investitori. pretul unui produs scade cu viteza cu care ajunge la destinatie.

     

    de emigrat ar trebui s-o faci oricum. nu vad nimic bun in viitor daca europa nu ne ia complet sub haripa ei (guvern la bruxelles)

  •  
    • 4009 mesaje
    16 Ian 2012, 12:38
    0 0
    Lasa Tsu, ca au facut din 2004 incoace combinatii de n luate cate p de mi s-a acrit (psd, pdl, pnl, udmr). PDL a fost ca o c***, s-a combinat cu toti. Daca iliescu a furat, de ce au facut alinta?
  •  
    • 12819 mesaje
    16 Ian 2012, 12:42
    0 0
    Allegria_ said:
    Lasa Tsu, ca au facut din 2004 incoace combinatii de n luate cate p de mi s-a acrit (psd, pdl, pnl, udmr). PDL a fost ca o c***, s-a combinat cu toti. Daca iliescu a furat, de ce au facut alinta?

     

    1. aveau nevoie de majoritate

    2. politica e curva

     

    nu-mi vine sa cred ca nu stii asta.

     

    stiti ce?

     

    ia mai lasati-ma ca trebuie sa v-aduc si bani la sanatate, si daca nu muncesc... hai.. ca am agenda plina azi

  •  
    • 4009 mesaje
    16 Ian 2012, 12:53
    2 0
    tsunnami said:
    Allegria_ said:
    Lasa Tsu, ca au facut din 2004 incoace combinatii de n luate cate p de mi s-a acrit (psd, pdl, pnl, udmr). PDL a fost ca o c***, s-a combinat cu toti. Daca iliescu a furat, de ce au facut alinta?

     

    1. aveau nevoie de majoritate

    adica au facut pact cu hotii! Bun, atunci sunt demni de incredere! Iar aia care se aliaza cu hotii care sa obtine putere ce sunt?

    2. politica e curva

    Ceva nou?

     

    nu-mi vine sa cred ca nu stii asta.

     

    stiti ce?

     

    ia mai lasati-ma ca trebuie sa v-aduc si bani la sanatate, si daca nu muncesc... hai.. ca am agenda plina azi

    Bine, bre! Atunci eu ma duc sa fumez si sa beau o cafea! Viitorul meu sta confortabil in mainile tale! Sa ai spor!

  •  
    • 8901 mesaje
    16 Ian 2012, 12:59
    0 0

    "pretul unui produs scade cu viteza cu care ajunge la destinatie"

     

    What??

    Daca eu comand de la mini prix si imi ajunge coletul in 4 zile, platesc mai putin pe el decat daca vine in 7??

  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    16 Ian 2012, 13:02
    1 0
    spor la treaba.
    mai, eu ii dau dreptate lui tsu pentru ca degeaba vrem sa facem multe...nu sunt bani. intr-adevar sunt o gramada de asistati sociali si ajutati in n feluri...ceea ce nu mi se pare tocmai corect, asta privind rromii din localitatea mea. sa nu dati cu piatre ca doare!
    apoi micii intreprinzatori sunt sufocati, economia asta subterana ne face de petrecanie...si intr-adevar taxele sunt destul de mari...platim mult la sanatate pentru nimic...ex. trei din trei retete le-am platit integral...nexam compensate sau gratuite, desi platim si eu si mr. sanatatea. asta asa...apropo de sanatate. iar spagile date la dr. merg bine merci in continuare.
    apoi...am ajuns la concluzia ca multi angajati la stat freaca menta...asta privind din interior...si apropo si de profesori...cei mai multi sunt varza ei, daramite sa-i coordoneze pe ametitii de elevi. ce nevoie am de doi profesori care cica lucreaza 18 ore/saptamana cand ar putea unul sa lucreze 36 de ore? dar au ore peste catedra ...ca deh...
    la fel si functionarii care umplu primariile statului degeaba, angajatii din regii care sa nu mai zic de ei...
    trecand peste toate astea ajungem si la alesii nostrii care sunt, in majoritate, niste lenesi scufundati in puf. au o gramada de beneficii.
    acum nu putem face "harsti!" si sa dispara tot microbul, dar ar fi un inceput...maaare nemultumita sunt!
  •  
    • 18346 mesaje
    16 Ian 2012, 13:17
    0 0
    tsunnami said:

     

    esti libera sa-i injuri. problema e ca nu ezista solutie.

    ai fost libera sa-i injuri si acum 6-7 luni cand sindicatele si opozitia te chemau la demonstratii. atunci a fost liniste. asta nu inteleg.

    as intelege o descarcare de frustrare, :"ba basescule, da-te ma-n aia ma-tii!" si gata, sau,

    jos cu parlamentarii din casa poporului jos cu aroganta, mai multa transparenta la buget. dar asta nu se cere, nici opozitiei nu-i convine. opozitia ghideaza prostimea catre "jos basescu". e si normal. e in interesul lor.

     

    eu sunt multumit de ei pana acum, ce-as vrea ar fi sa arate putina compasiune pentru populatie si sa faca si ei economie. adica, fara masini la parlament. exista taxiuri. scaderea numarului parlamentarilor. plecarea din casa poporului si transformarea ei in ceva care sa aduce bani. renuntarea la locuinte de servici, hotelul e suficient. mai drastici cu parlamentarii nedisciplinati. sa le dea bani in functie de orele petrecute in plen. sa ii sanctioneze daca n-au avut nici o propunere etc.

    aici as fii de acord. in rest.. nu s-ar schimba nimic in bine

     

    problemele au inceput in mimentul in care iliescu a speriat investitorii cu meetinguri de protest sindicaliste, cu minerii etc. cei care aveau nevoie sa investeasca, normal, s-au re-orientat in alte tari. nici chiar renault n-a acceptat sa se gandeasca numai la o productie asa cum e acum. ei au incercat o masina DOAR pentru romania. norocul (pentru ei si pt romania) a fost ca au pus-o!!!

    apoi alte probleme au aparut odata cu coruptia din sistem, incurajata tot de iliescu, care a scos oameni la pensie pe banda rulanta. pe fiecare (din conducerea tarii) il interesa doar de el si sa se puna la adapost.

    lucrurile astea au inceput sa se vada cand bancile romanesti au inceput sa dea rateuri, a aparut caritas si fni si alti hoti care furau efectiv rezervele oamenilor.

    apoi a aparut si peneleu care a umplut cu zeci de mii de oameni aparatul birocratic de stat. fara sa fie nevoie, dar, erau bani din bula imobiliara.

     

    acum astia au trebuit sa se descurce. pan' s-apara criza pesedeu.. tot la placinta, dar restransa ca aveau executivu de la pedeleu. apoi cand s-angrosat gluma.. bye bye si i-a lasat singuri.

     

    astia arogantii si nesimtitii sunt singurii de au reusit sa miste ceva intr-un sens normal, dar departe, foarte departe de unde-ar fi trebuit sa fie romania. noroc cu asumarea raspunderii, altfel nu reuseau nici atat cu opozitia care o au in parlament discutiile continuau luni de zile pentru legi simple.

     

     

    eu, spre rusinea mea nu locuiesc in tara. da nici revolutii nu fac. ca dupa aia din '89 a iesit o mare branza. fiecare a facut ce l-a trecut capul.

    so, nu spuneam decat ca nu-i sufar fata lui Base, dar el nici nu are ce repara. si echilibru ceream si eu. si compasiune pt popor....

    nu fac istorie si comparatii, ci ma intrebam daca nu ai obosit sa stai sa raspunzi fiecaruia pe aici, si daca intelegi ca ai un aer care spune ca tu ai dreptate mereu. ceea ce e obositor pt ceilalti.

     

  •  
    • 4034 mesaje
    16 Ian 2012, 13:20
    1 0
    beo said:
    spor la treaba.
    mai, eu ii dau dreptate lui tsu pentru ca degeaba vrem sa facem multe...nu sunt bani. intr-adevar sunt o gramada de asistati sociali si ajutati in n feluri...ceea ce nu mi se pare tocmai corect, asta privind rromii din localitatea mea. sa nu dati cu piatre ca doare!
    apoi micii intreprinzatori sunt sufocati, economia asta subterana ne face de petrecanie...si intr-adevar taxele sunt destul de mari...platim mult la sanatate pentru nimic...ex. trei din trei retete le-am platit integral...nexam compensate sau gratuite, desi platim si eu si mr. sanatatea. asta asa...apropo de sanatate. iar spagile date la dr. merg bine merci in continuare.
    apoi...am ajuns la concluzia ca multi angajati la stat freaca menta...asta privind din interior...si apropo si de profesori...cei mai multi sunt varza ei, daramite sa-i coordoneze pe ametitii de elevi. ce nevoie am de doi profesori care cica lucreaza 18 ore/saptamana cand ar putea unul sa lucreze 36 de ore? dar au ore peste catedra ...ca deh...
    la fel si functionarii care umplu primariile statului degeaba, angajatii din regii care sa nu mai zic de ei...
    trecand peste toate astea ajungem si la alesii nostrii care sunt, in majoritate, niste lenesi scufundati in puf. au o gramada de beneficii.
    acum nu putem face "harsti!" si sa dispara tot microbul, dar ar fi un inceput...maaare nemultumita sunt!

     

     

     

    bani sunt cacalau Maria ta

  •  
    beo
    • 3430 mesaje
    16 Ian 2012, 13:23
    0 0
    unde, creatzo?
    sa nu ma confunzi cu maria sa...rm de h socrul dudei
  •  
    • 8901 mesaje
    16 Ian 2012, 13:26
    1 0
    Daca n-ar fi bani, din ce s-ar imbogati pedelistii care fac afaceri cu statul? Cum ar mai privi ei de sus, din sferele inalte unde s-au cocotat, pe muritorii de rand (altminteri, lenesi si imbuibati peste masura), care nu inteleg sa fie solidari si sa faca sacrificii?
    Ca el, poporul atat de clamat, nu mai vrea acum sa mai stranga cu o gaura cureaua?! Nu mai vrea sa se descurce cu 600-700 lei pensie, iar salariatul sa mai si doneze ceva, din 1000-1200 lei?!
  •  
    • 4034 mesaje
    16 Ian 2012, 13:28
    0 0
    in burtile alesilor
  •  
    • 16187 mesaje
    16 Ian 2012, 13:29
    3 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 12819 mesaje
    16 Ian 2012, 13:29
    0 0
    Allegria_ said:
    tsunnami said:
    Allegria_ said:
    Lasa Tsu, ca au facut din 2004 incoace combinatii de n luate cate p de mi s-a acrit (psd, pdl, pnl, udmr). PDL a fost ca o c***, s-a combinat cu toti. Daca iliescu a furat, de ce au facut alinta?

     

    1. aveau nevoie de majoritate

    adica au facut pact cu hotii! Bun, atunci sunt demni de incredere! Iar aia care se aliaza cu hotii care sa obtine putere ce sunt?

     

    cine-a zis ca-s demni de incredere?

    am zis doar, ca astia au facut ceva si vor sa mentina cel putin investitorii care sunt in tara si aduc bani la guvern (din taxe si impozitul pe salarii al salariatilor si la asigurarea de sanatate, tot de la salariati)