Vreau sa ma las de fumat.

  •  
    • 1 mesaje
    14 Ian 2012, 18:11
    0 0

    Va rog sa ma ajutati sa renunt la tigari.

  •  
    • 18346 mesaje
    19 Ian 2012, 12:14
    0 0
    champix. gasesti informatii pe net despre ele. bafta.

    altfel: multa vointa si perseverenta!
  •  
    • 17 mesaje
    19 Ian 2012, 13:29
    2 0
    Dupa 5 ani de fumat eu m-am lasat asa dintr-o data fara plasturi sau alte alea.
    Trebuie sa ai vointa.
    Succes!
  •  
    • 248 mesaje
    1 Feb 2012, 11:56
    0 0
    multa multa bafta...cum sa te lasi de fumat...ei bine sunt mai multe posibilitati...ori le imbini, ori alegi varianta care ti se potriveste:
    1. citeste cartea " cum sa te lasi de fumat" o gasesti pe net., nu e musai sa o cumperi;
    2. gandeste-te ce ai face cu banii pe care i-ai putea economisi renuntand la fumat: spa, coafor, cosmetica, haine...etc;
    3. efectele negative care le are tutunul asupra tenului si asupra mirousului din cavitatea bucala;

    Daca cele de mai sus nu te-au convins, atunci poate macar tii la sanatatea ta. deci viziteaza un spital cu cei care au ajuns la capatul vietii lor din cauza fumatului sau citeste astfel de povesti pe net.

    si...mai ales VOINTA, RABDARE, RABDARE SI IAR RABDARE!!!! 
  •  
    • 68 mesaje
    4 Mar 2012, 23:41
    0 0
    Eu nu sunt fumatoare, dar parintii mei s-au lasat dupa 40 de ani cu chestia aia electrica. Stiu ca are dezavantaje, dar cel putin pentru ei dependenta de "comportament", nu stiu cum sa-i spun, era destul de mare Au folosit chestia aia cu continut treptat pana la 0 de nicotina, si dupa o luna de nicotina 0 au renuntat si la aia.. ca si-au dat seama ca e inutil comportamentul
    Daca poti sa te lasi din prima e cel mai ok, ca si lichidul ala din tigarile electrice are pomelnic de chestii rele.
    Si inca ceva: care e motivul pentru care vrei sa te lasi de fumat? Bani? Gandeste-te ce poti lua de banii aia, fa un calcul anual cu cat dai pe tigari. Sanatate? Gandeste-te cat de bine o sa te simti dupa, ce sport o sa poti face, cat de mult o sa-ti ajuti corpul peste un an. Oricare ar fi motivul, mergi cu el peste ceva timp si vezi cum te simti cand ai ajuns deja acolo
    Spor la nefumat  
  •  
    • 1040 mesaje
    6 Mar 2012, 02:36
    0 0
    Nu sunt cel mai bun exemplu pentru ca m-am lasat si m-am reapucat dupa 3 luni. Dar iti spun cum am facut eu: in prima faza am redus tigarile (a fost a 2-a oara cand am incercat sa ma las si chestia cu lasatul brusc nu a mers). Am inceput sa fumez 5 tigari pe zi, dupa o saptamana 4 si tot asa. Cand a trecut saptamana de 1 tigara/zi am mers la farmacie si mi-am cumparat plasturi. Nu credeam ca vor functiona, dar nenea de la farmacie mi-a spus ca functioneaza sigur (+1 punct pentru el, o sa vezi de ce). Sigur, eu mi-am bagat in cap ca functioneaza, pentru ca asa a zis el. L-am intrebat daca pot sa fumez in timp ce am plasturele pe brat. A spus ca si daca vreau nu pot, pentru ca plasturele degaja nicotina din ora in ora si mi s-ar face rau (+2 puncte pentru el, explic imediat de ce). Dupa ce am folosit plasturii vreo 2 zile, mi-am aprins o tigara si mi s-a facut rau imediat. Am stins-o rapid. Apoi dupa cateva zile seara am intrat in baie sa fac dus si am dat sa dezlipesc plasturele.. cand am constatat cu stupoare ca uitasem sa-l pun. Toata ziua am stat linistita ca de asta nu-mi trebuia tigara, ca aveam plasturele care degaja nicotina . Atunci mi-am dat seama ca farmacistul, cu 2 propozitii, m-a facut sa ma las de fumat. Asa frumos m-a manipulat ca nici nu mi-am dat seama. Nu am mai pus gura pe tigara (pana dupa vreo 3 luni, din prostie).

    Intre timp, banii de tigari i-am pus intr-un borcan: 3,45 euro/zi, exact cat costau tigarile. Am avut o surpriza dupa o perioada... Ah, si cand imi era pofta si cineva ma servea cu o tigara, imi ziceam in gand "Dar ce-mi trebuie tigara?? Eu nu am fumat niciodata". Si ma credeam pe cuvant

    In aprilie ma las din nou. De tot Dupa 12 ani de fumat pachetul si ziua, mi-am dat seama ca totul e in capul meu. Bafta!
  •  
    • 174 mesaje
    6 Mar 2012, 13:06
    0 0
    Interesanta povestea ta, Purple_Rain. Eu am reusit sa ma las acum 3 luni. Aproximativ. Si imi place sa cred ca eram dependenta de gest... si acum mai am tendinta sa duc o tigara la gura in timp ce imi beau cafeaua . e ciudat. Dar cred ca vointa si puterea de autoconvingere sunt cele mai importante. Succes celor care incearca!
  •  
    • 1040 mesaje
    6 Mar 2012, 14:20
    0 0
    Bravo! Sper sa reusesc si eu sa ma las de tot. Oricum, ideea e ca nu e asa greu cum credeam... Am fost surprinsa placut de experienta aia si acum stiu ca pot sa ma las
  •  
    • 174 mesaje
    8 Mar 2012, 11:19
    1 0
    Purple_Rain said:Bravo! Sper sa reusesc si eu sa ma las de tot. Oricum, ideea e ca nu e asa greu cum credeam... Am fost surprinsa placut de experienta aia si acum stiu ca pot sa ma las

     Inseamna ca primul pas e deja facut! O sa reusesti... Si da, si eu asteptam sa fie mai greu... dar cred ca m-au incercat experiente mai grele decat renuntarea la fumat. 

  •  
    • 14 mesaje
    25 Mar 2012, 21:21
    0 0
    Ca  sa  poti  renunta    la fumat  ezista  mai  multe  metode  dar  ceea  mai buna  este  sa te lasi  tu  de  bunavoie  fara    a  lua  eu  stiu  ce  pastile  sau  sa  iti lipesti  plasturi pe mana.
      Exista  si  plasturi  care  se lipesc  pe mana pentru  a renunta  la  fumat  dar  nsutiu  daca   is  chair  atat  de  buni .
      Poti  face  cancer   pulmonar   din cauza  tigarilor  iar  fumul de tigara  este toxic  nu numai  pentru  cel care  fumeaza  dar  si pentru restul  din  jurul  lui.
       Cancerul  este foarte  periculos  deaorece   ezista  foarte  multi oameni  care  au murit  din cauza  unei  asa  spuse  prostie  .
      Cel  mai bine este  sa renunti  deoarece fumatul  nu  este o  metoda  buna .Mai  bine  nu  mia  cumperi tigari  sa  dai bani   asa  pe ele  ca  defapt  sunt  niste bani  aruncati  pe niste tampenii .
      Ar  fi bine  daca   ai renunta la   fumat  . 
  •  
    • 21 mesaje
    13 Apr 2012, 03:30
    1 1
    Am fumat 11 ani de zile adica de la 14 ani.Am incercat prima data sa ma las anul trecut si am reusit pt 6 luni apoi nu mi a mai pasat.Acum 5 saptamani am avut o revelatie,nu ma simteam f bine si am investigat pe net efectele nocive ale fumatului,de la dinti ingalbeniti la riscuri cu aparatul reproducator toate organele si tesuturile gen ten sunt afectate.Pt mine a functionat in sensul ca am terminat pachetul respectiv si nu am mai fumat deloc.Tenul imi arata f bine mai luminos si in plus am si 400 de ron pe luna in plus.Pt prima luna de abstinenta m am premiat cu 2 perechi de pantofi din banii aia ca sa imi dau seama cate lucruri frumoase si pozitive poti face cu acei bani.Plus ca am inceput sa ma caut de sanatate sub toate aspectele sa ma asigur ca sunt 100% sanatoasa si functionala.Ca sa nu ma ingras am inceput sa fac aerobic de 3 ori pe sapt luni miercuri vineri si am slabit si 4 kg in intervalul asta.Curaj si multa ambitie.Fumatul este un obicei scarbos acum pt mine.Ma bucur mai tare de o floare,sport shopping.Ma mentin ocupata si uit de fumat.
  •  
    • 5 mesaje
    1 Dec 2013, 01:09
    1 0
    ma bucur ca am vazut comentariile voastre sunt noua pe forum..si eu imi doresc sa reusesc sa scap de viciul asta care nu face bine si nu fac decat sa ard banii sau sa imi distrug sanatatea..dar totul depinde de noi aici si de vointa noastra ca sfaturi primim multe dar depinde numai si numai de noi ce alegem..eu nu am reusit nici acum sa ma las de fumat si din 2004 fumez..am increcat pt cateva ore dar ma simt rau daca nu fumez deloc si stau numai cu gandul la ele ...stau cam prost cu vointa

  •  
    • 1 mesaje
    17 Feb 2014, 10:47
    1 0
    Eu am renuntat la tigari dupa ce intr-o dimineata am fumat si m-am simtit foarte rau,vreau sa spun k a trebuit sa ma asez pe jos in bucatarie altfel cadeam sigur,5 minute nu am putut sa ma ridic de jos,asa ametita am fost....atunci am realizat cum imi distrug singura sanatatea...primul lucru care l-am facut dupa ce mi-am revenit a fost sa arunc pachetul de tigarii,scrumiera si bricheta....acum am o luna de zile fara ele,ma simt excelent si garantat nu am sa revin la ele niciodata
  •  
    • 7 mesaje
    25 Apr 2014, 18:16
    1 0
    Nu iti trebuie ajutor, iti trebuie vointa, nu este mit, este realitate. sa nu spui de maine nu mai fumez, sa spui de azi nu mai fumez si orice s-ar intampla, sunt puternica, nu ma domina un obiect, multa bafta, daca esti puternica si ambitioasa vei reusi!..in plus este vorba de sanatatea ta la mijloc...
    Acest mesaj a fost editat de către mimipopescu: 25 Apr 2014, 18:18
  •  
    • 6 mesaje
    18 Feb 2015, 10:04
    0 0
    Incearca cu Nicorix. E destul de ok produsul. Pe mine m-a ajutat sa scap de tigari. Poate ca si vointa mea a fost mai mare, nu imi dau seama.

  •  
    • 31 mesaje
    13 Mai 2015, 11:16
    0 0
    Si mai trebuie facut si altceva pe langa acest supliment? Tigarile creeaza o dependenta mare si e mai greu sa scapi de ea.
  •  
    • 64 mesaje
    25 Mai 2015, 09:40
    0 0
    Tutunul e extrem de nociv, atat pentru sanatatea celui care il fumeaza cat si pentru sanatatea celor din jurul lui. Foarte multe afectiuni destul de grave se dezvolta ca urmare a consumului de tigari si de asta cei care fumeaza ar trebui sa se gandeasca la acest fapt.
  •  
    • 33 mesaje
    3 Iun 2015, 13:03
    0 0
    Si eu as vrea sa ma las de tigari, dar nu cred ca o sa reusesc vreodata. Am incercat de mai multe ori pana acum, dar fara nici un rezultat notabil.
    Nu cred ca am motivatia si vointa necesara.

  •  
    • 23 mesaje
    22 Iun 2015, 10:31
    0 0
    Cateodata nu este deajuns doar sa ai motivatie. Trebuie facut si altceva pe langa daca se doreste sa se scape definitiv de tutun. Din nefericire foarte multe persoane incearca sa scape de tutun, dar nu prea reusesc din prima.

  •  
    • 23 mesaje
    22 Iun 2015, 10:32
    0 0
    Cateodata nu este deajuns doar sa ai motivatie. Trebuie facut si altceva pe langa daca se doreste sa se scape definitiv de tutun. Din nefericire foarte multe persoane incearca sa scape de tutun, dar nu prea reusesc din prima.