rani pe col cauterizate

  •  
    • 13 mesaje
    22 Sep 2005, 10:18
    0 0
    Anemona,ti-am trimis un mail pe yahoo...Multa sanatate!
  •  
    • 1131 mesaje
    22 Sep 2005, 14:31
    0 0
    Chiar azi am citit ca nu se stie exact auza aparitiei ranilor pe col, dar se banuieste ca ar "ajuta" si infectiile genitale. Cert e ca daca ti-a aparut cumva o astfel de rana si ai o infectie genitala rana are sanse sa evolueze daca infectia nu e tratata.
  •  
    • 7 mesaje
    22 Sep 2005, 14:51
    0 0
    buna,Anemona!sa stii ca am scapat(sper)de miros...sau cel putin m-am obisnuit cu el...desi tind sa cred ca totusi a disparut,pt ca prietenul meu s-a uitat crucis cand l-am intrebat daca nu simte cumva un miros de ars...si a inceput sa rada cand i-am spus ce credeam eu ca "arde"...deci...acum, ca am scapat si de miros,pot sa zic ca e ok.dureri nu am avut,decat aseara niste dureri usoare,care oricum erau mult mai acute inainte,cand eram pe ciclu...si,oricum,au durat vreo 30 de secunde,deci chiar nu pot sa ma plang in privinta asta...si sa stii ca nici scurgeri nu am avut,decat in ziua in care am facut cauterizarea...deci...deocamdata,totul pare in regula..sper ca doctorul sa fie de aceeasi parere luni,la control...
  •  
    • 16 mesaje
    27 Oct 2005, 12:16
    0 1
    Dragelor si scumpelor,
    am avut si eu o rana pe col care aparea de cate ori faceam control. Am facut multe analize fara sa-mi gaseasca ceva anume care sa o provoace si am si tot folosit ovule de diverse tipuri. Cineva, mai in gluma mai in serios mi-a sugerat sa fac mult AMOR. . Asa ca am trecut la treaba. Iubitul meu a fost mai mult decat incantat. In fiecare zi cate o ora cu penetrari adanci si lente.(2 luni zilnic). Cateodata ma durea dar am insistat. Este necesar sa va spun ca partenerul trebuie sa fie suficient de dotat astfel incat sa ajunga pana in zona colului sau sa va potriviti ca marime. La 10 de zile dupa acest "tratament" am facut un nou control si surpriza: rana disparuse ca si cand nu ar fi fost niciodata acolo. Asa ca va recomand calduros daca aveti un partener stabil si daca va iubiti sa aplicati acest gen de "tratament" in locul cauterizarii. Este oricum mult mai placut si mai "natural"!!
  •  
    • 6 mesaje
    18 Aug 2006, 12:57
    0 0
    si eu care credeam k nu e bine sa faci sex daca ai o rana!!chiar k e tare,si al meu cred k o sa fie incantat
  •  
    • 30 mesaje
    21 Dec 2008, 01:42
    0 0
    Eu am aflat ca rana pe col pe care o am m-am nascut cu ea.Si s-ar putea pt ca avut scurgeri de mult timp.Si am inteles ca s-a marit in timp.Am luat 3 luni tratment cu ovule si inca un medicament pe care nu imi mai amintesc timp de 10 zile cred si acum stiu ca e spre binele meu dar am c-am amanat cauterizarea,exista oare sanse sa ma vindec cu plante,aca nu mai am partener intim?Un nu am nascut si de aceea imi e frica.Iar virusul Papiloma se poate descoperi doar printr-un consult ,,dupa panicolau ,am mers la doctor pt colposcopie si doctorita mi-a spus ca nu am cancer dar ca am acest virus.Asta fara sa imi nalizeze secretia.A facut totul in graba si nu m-am simtit confortabil,la clinica are 2 zile 2-3 ore si are multi pacienti.Costa 230 Ron.Si mi-a zis ca pe la mijlocul ciclului.iar doctorita mea imi zice in prima zi dupa ciclu.Au trecut 3 luni de atunci si nu stiu ce sa fac.
  •  
    • 21507 mesaje
    21 Dec 2008, 08:54
    2 0
    incoerenta esti,bre ..fa un rezumat inteligibil
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    21 Dec 2008, 13:28
    0 0
    deşi topicul ăsta e vechi totuşi, laperla, de asemenea tratament pentru o rană de col uterin nu am auzit în viaţa mea!
    evelor, nu faceţi dinastea!
  •  
    • 1 mesaje
    20 Mar 2013, 00:07
    0 0
    Buna seara, am fost si eu diagnosticata cu rana le col la analize mi a iesig babes papanicolau tip 2, nu e nici grav nici ok. O sa urmez tratament cu antibiotic si ovule de cervugid si spalaturi cu tantum rosa, apoi o sa ma cauterizeze. Eu vroiam sa va intreb din moment ce aceasta cervicita e considerata boala cu transmitere sexuala sau mai rar din alte motive, in cazul in care cauza e bts ce tratament ar trebui sa faca prietenul meu sau ce analize. Am tot cautat pe net dar nu am gasit nimic daca ma puteti ajuta.. Si in legatura cu electrocauterizarea doare fara aneatezie adica practic din cate stiu eu iti arde intr un fel rana urmand ca ea sa se cicatrizeze. Si cam cat timp nu ai voie sa intreti relatii sexuale. Va multumesc !!
  •  
    • 1 mesaje
    21 Mar 2013, 00:09
    2 1

    BUNA.eu acum 12 zile am facut cauterizare ,aveam o rana foarte mare am avut scurgerii care miroseau f urat cam o saptamana apoi de vreo 4 zile a inceput sami curga sange as vrea sa va intreb care stiti sami raspundeti e normal sami curga sange?
    eu mam cauterizat in italia ptr ca aici lucrez doctorul mia spus 1 luna nimic contact sexual si dupa o luna trebuie sa bag niste medicamente inauntru si spalaturii

  •  
    • 3 mesaje
    9 Nov 2017, 21:38
    0 0
    Buna am 16 ani si am rana la uter ce tre sa fac sa sa ma feresc de probleme
  •  
    • 3 mesaje
    9 Nov 2017, 21:39
    1 0
    Buna fetelor am 16 si am rana la uter ce tre sa fac sa ma fersc de probleme sa numi agravez rana la uter
  •  
    • 2115 mesaje
    10 Nov 2017, 01:08
    0 0
    Gabriela16 said:Buna fetelor am 16 si am rana la uter ce tre sa fac sa ma fersc de probleme sa numi agravez rana la uter

     Esti mica, ai luat-o repede, ha? Capul face, curul trage, ai net, nu?

  •  
    • 7 mesaje
    28 Nov 2017, 16:36
    0 0
    Eu am scapat de ranile pe colul uterin prin ozonoterapie. Mi-am dorit foarte mult sa evit cauterizarea din cauza numeroaselor dezavantaje si documentandu-ma pe internet, am dat de o clinica unde se promova intens acest lucru. Apoi am discutat cu pacienti de-ai lor pentru a ma asigura ca a avut efect si ca totul este in regula si in cele din urma, m-am hotarat. Practic, se face un tratament cu ozono de 5-7 sedinte, prin insuflatii vaginale. Tratamentul este complet natural, nu are efecte adverse, nu este invalidant sau intruziv. Eu va recomand cu mare drag pentru ca va scuteste de numeroase probleme. Am uitat sa va zic, Dr. Mihai Baican de la Fizio Estetix se numeste medicul la care am fost, o fire amabila, care iti explica tot ce ai nevoie sa stii pentru a te simti in siguranta.