rani pe col cauterizate

  •  
    • 19 mesaje
    2 Mar 2005, 10:47
    16 7
    Buna evelor
    Sunt noua pe forum si vreau sa va intreb daca v-ati cauterizat rani pe colul uterin.
    Dupa interventie ati avut probleme, ce "interdictii" vi s-au pus?
    Cat timp dupa cauterizarea ati avut secretii mai puternice.
    Va multumesc anticipat
    Alina
  •  
    • 2198 mesaje
    2 Mar 2005, 11:04
    3 5
    Toate aceste lucruri are sa ti le spuna medicul care-ti va face cauterizarea.
    Oricum vei avea cel putin 4 saptamani interdictie la sex, bai in cada, tampoane interne ..Depinde cat de repede se reface epiteliul..
    Imediat dupa cauterizare ( prima saptamana) vei avea niste scurgeri maronii destul de urate - sunt normale...Deasemenea va trebui sa faci o data sau de 2 ori pe saptamana niste pansamente interne ( pentru dezinfectare si grabirea vindecarii).Pansamentele ti le va recomanda si face tot medicul tau .
    Te pup si nu-ti fie teama .
  •  
    • 1131 mesaje
    2 Mar 2005, 14:20
    4 5
    Eu personal am avut o rana cauterizata in urma cu mai bine de 4 ani. De atunci nu am mai avut probleme cu ea. De cate ori am fost la medic am intrebat si mi-au spus ca nu se vede absolut nimic.
    Am avut atunci nu mai tin minte cat timp, 2-3 saptamani acele scrugeri maronii si a trebuit sa fac niste spalaturi externe cu ceva solutie.

    Eu a trebuit sa ma abtin doua luni de la contacte, tampoane intravaginale si alte chestii.
  •  
    • 297 mesaje
    2 Mar 2005, 22:24
    3 2
    Eu mi-am cauterizat rana vinerea trecuta. Mi-a spus ca 2 sapt. sa nu am contact sexual dupa care sa ma duc la control. De asemenea m-a avertizat de scurgerile de culoare cenusie si mai abundente.Sincer....cenusii nu sunt foarte tare insa abundente sunt din plin! Astept sa treaca cele 2 sapt. sa vad cum se comporta rana si ce recomandari mai primesc. Cat despre tampoane interne ...nu mi-a spus de asa ceva, doar cand m-a cauterizat mi-a pus un tampon intern pe care mi-a spus sa-l scot seara la dus ...si l-am scos cam la aprox. 2 ore de la interventie. In rest...atata vreme cat nu au aparut sangerari...sa am nevoie si de alte indicatii...totul este OK.
    Revin cu amanunte dupa controlul post interventie!
    Sanatate tuturor!
  •  
    • 49 mesaje
    3 Mar 2005, 09:09
    3 1
    Eu am avut o rana pe col pe care am cauterizat-o acum 6 saptamani. Doctora mi-a recomandata sa nu fac spalaturi vaginala si fara contact sexual 6 saptamani. Am fost de trei ori la pansat, odata pe saptamana iar sambata aceasta trebuie sa ma duc din nou la control pt.ultima oara.
  •  
    • 49 mesaje
    3 Mar 2005, 09:14
    4 2
    ...
  •  
    • 76 mesaje
    3 Mar 2005, 09:38
    1 1
    Voi cat timp ati facut tratament inainte de cauterizare? Eu ma tot duc la medic din octombrie si-mi tot da tratamente ca m-am saturat de ovule, pastile, analize si anticamera la medic. Asa de mult dureaza pana se face o cauterizare?
  •  
    • 272 mesaje
    3 Mar 2005, 09:52
    1 2
    eu una am facut tratamente aproape un an, doctorita mea tot spera sa-mi treaca si sa nu fie nevoie si de cauterizare...dar a fost nevoie pana la urma! nu vreau sa te sperii, dar sunt cazuri si cazuri, poate trece in urma tratamentului, poate sa se rezolve prin cauterizare...s.a.m.d..ultima varianta nu o mai spun, ca nu are rost sa ne grabim ...trecem podul cand ajungem la el. multa sanatate!
  •  
    • 3 mesaje
    3 Mar 2005, 11:04
    7 4
    Am fost la control acum vreo 2 ani si mi s-a gasit rana pe col. Am urmat tratament medicamentos si dupa cateva luni, doctorita mi-a spus ca e vindecata rana, ca epiteliul, fiind tanar, s-a regenerat. Nu am mai fost la consultatie timp de 1 an de zile, pana aseara, si se pare ca rana a recidivat. Si e mai mare si mai "frumoasa". Trebuie sa ma pregatesc de cauterizare si mi-e cam frica. Am vazut ca printre eve sunt multe care tocmai au trecut prin asa ceva. Cum decurge operatia? E dureroasa, e suportabila?
    Exista mai multe tipuri de cauterizare? Eu stiam de electrocauterizare, acum am citit si de cauterizare cu laser. Mi-ar fi de mare folos parerile voastre...Sunt curioasa si cat ar costa cea cu laser.
    Astept cu mare interes raspunsurile voastre si va doresc multa, multa sanatate!!!
  •  
    • 272 mesaje
    3 Mar 2005, 11:13
    3 2
    as vrea sa-ti spun sa ai mare grija, daca rana a recidivat inseamna ca exista un factor favorizant, care o redeschide...deci, ar trebui intai indepartate toate cauzele posibile, altfel.....ai putea (nu neaparat)sa iti faci cauterizare si dupa un timp...rana sa reapara, si atunci cauterizarea nu si-a atins scopul (cazul meu). acum imi fac analize din nou, factorii cei mai gravi care pot intretine o asemenea rana sunt infectiile (chlamydia, hpv), dar nu numai. asta mi-a spus doctorita mea, azi ma duc dupa rezultate.
    poate nu asta era raspunsul pe care il asteptai, dar e un alt punct de vedere.
    va doresc multa sanatate la toate!
  •  
    • 3 mesaje
    3 Mar 2005, 11:41
    5 2
    mersi mult, ioannaraluka
    momentan imi fac toate analizele, inclusiv papa nicolau si colposcopie, plus tratament. E posibil sa nu se fi inchis cum trebuie rana...incep sa ma indoiesc si de doctorita la care fusesem atunci...
    Acum am fost la dna dr.primar Carmen Muller, a auzit cineva de ea? E prima data cand merg, mi-a placut foarte mult de ea, dar imi doresc sa fie si buna profesional...
  •  
    • 2198 mesaje
    3 Mar 2005, 12:12
    3 2
    Cel mai frecvent , ranile pe col sunt date de infectia HPV.Aceasta infectie se stabileste prin analiza HPV , dar existenta virusului poate fi depistata si la Pap.
    Ai mare grija de imunitatea organismului!
  •  
    • 19 mesaje
    3 Mar 2005, 13:19
    2 2
    Multumesc mult pentru raspunsurile voastre.
    As vrea sa va intreb daca dupa cauterizare ati avut dureri
  •  
    • 2198 mesaje
    3 Mar 2005, 13:51
    3 0
    Nici un fel de durere!Si nici la cauterizare nu-i super nasol, stai linistita.
  •  
    • 19 mesaje
    3 Mar 2005, 15:09
    2 1
    Nici eu la cauterizare nu am avut, dar dupa ma tot doare, (luni am facut)
    Oare depinde si de marimea ranii? Frigul asta de afara o avea si el influenta lui?
  •  
    • 86 mesaje
    3 Mar 2005, 22:28
    0 4
    Draga mea,
    cand am venit in Canada si le-am spus celor de aici ca am avut o cauterizare pe uter medicii de aici au spus ca e o operatie antica care ar trebui sa fie interzisa.
    Acasa pe mine nu ma supara nimic dar medicul mi-a zis ca am o rana pe uter.A mai spus ca,daca rana e mica se va elimina prin medicamentatie daca nu va trebui cauterizata.Cum rana mea era mare am cauterizat-o.Ma durut mai mult dupa decat inainte.
    Insa cum eu am avut tot felul de belele genecologice venind in Canada m-am dus la tot felul de controale si am aflat ca ,cauterizarea poate face rau de unde si multe alte probleme genecologice ce le am.
    Sincera sa fiu nu stiu cat e de real,habar n-am,ramane la atitudinea fiecaruia.Nu te pot sfatui nici sa-ti faci nici sa nu-ti faci cauterizarea.Un singur sfat ce ti-l pot da este ca inainte de-a o face sa incerci prin medicamentatie poate se elimina.
    Sanatate,
    Lana
  •  
    • 297 mesaje
    3 Mar 2005, 23:14
    4 0
    Eu cand am fost la control pentru ca vreau sa fac un bebe...m-a examinat doctorul cu atentie si mi-a spus ca am rana pe col.Am facut Papanicolaul si mi-a iesit de gradul II...el a spus ca este bine si totusi pentru a vedea mai bine ce e cu rana mi-a facut colposcopie. La aceasta a vazut ce se intampla defapt cu rana mea si mi-a recomandat electrocauterizarea fara medicatie prealabila. Daca a fost bine sau nu ca m-a electrocauterizat direct...nu stiu insa multe eve se plang de medicatie inutila ca pana la urma tot acolo ajung.
    Operatia a durat cateva minute...cam 5-10 min...mi-a facut o anestezie..nu stiu exact ce anume s-a anesteziat ca nu mi-am dat seama si apoi mi-a electrocauterizat rana...Am simtit ca o durere in burta..ca la menstruatie, atunci cand puncta rana cu electrocauterul. Dupa nu m-a durut absolut nimic...nici acum nu ma doare ( maine fac o sapt. de la interventie) ba mai mult mi-a venit si menstruatia si nu s-a petrecut nimic neobisnuit.
    Am intrebat de cand am aceasta rana si mi-a spus ca de multa vreme...de la pubertate se format ...nu este de ieri de astazi. De asemenea am intrebat daca poate sa reapara si mi-a spus ca daca ma infectez cu hvp da... Cand am intrebat ce pot sa fac sa nu mai reapara...mi-a spus..nimic...controale periodice.
    Pana la controlul pe care trebuie sa il fac peste o sapt... cam atat. Mie mi-a spus pauza de contact sexual..2 sapt...si apoi la control....daca mai spune ceva de acest aspect probabil ca voi afla tot atunci.
    Vad ca toate evele au primit pauza mult mai lunga...
    Va doresc sanatate tuturor..si nu va fie teama...vom trece noi si peste asta!
  •  
    • 76 mesaje
    4 Mar 2005, 08:51
    2 2
    Ce inseamna HVP sau HPV? si ce analiza se face pt a fi descoperit?
    Eu de cate ori am fost la doctor mi-a facut doar FCB si CD. Nu prea stiu ce sunt astea, dar imi tot aparea frotiu inflamator.
  •  
    • 272 mesaje
    4 Mar 2005, 09:51
    3 2
    Human Papilloma Virus
    Papilomavirus sunt virusuri DNA, mici, care infectează o varietate de specii, incluzând omul. Infecţiile umane (de la nivelul tegumentului, cavităţii bucale, nazale, tractusului genital şi colonului) cu papilomavirusuri cauzează o varietate de proliferări benigne, incluzând negii cutanaţi, negii venerici, leziunile intraepiteliale scvamoase genitale şi papiloamele orolaringiene şi orofaringiene, precum şi alte tipuri de hiperkeratoze. Unele tipuri de HPV se asociază cu cancerul cervical şi unele cancere anogenitale.
    S-au identificat peste 80 tipuri de HPV, dintre care multe tipuri HPV se asociază cu leziuni ale tractusului genital.

    Subtipurile HPV anogenitale se clasifică în: subtipul "low risk", de exemplu HPV6 şi HPV11 care se asociază cu leziuni scvamoase ce progresează rar în cancer şi subtipul "high risk", HPV16 şi HPV18 ce se asociază cu leziuni neoplazice intraepiteliale sau leziuni scvamoase care pot progresa în cancer.


    Infectia cu Human Papilloma Virus (HPV) este cea mai cunoscuta infectie virala cu transmitere sexuala. Dobandirea infectiei cu HPV este strans legata de comportamentul sexual. Frecventa HPV creste cu numarul de parteneri sexuali si cu debutul timpuriu al activitatii sexuale. Cancerul colului uterin este considerat consecinta intarziata a infectiei cu HPV transmisa pe cale sexuala. La o mica proportie a femeilor expuse la HPV infectia progreseaza spre leziuni asimptomatice initial dar evoluand in final spre cancer invaziv. Aproximativ 40 % din leziunile preinvazive netratate degenereaza in cancer invaziv intr-o perioada medie de circa zece ani.

    Manifestari clinice
    Infectia se manifesta prin aparitia unor leziuni carnoase (veruci ) in zonele genitale - vulva, penis, perineu, anus - de culoare gri, roz sau rosu viu, de consistenta moale. Veruca inseamna o excrescenta pe piele, un neg. Forma cea mai raspandita este cea de conopida, de unde si expresia de "excrescente conopidiforme", dar ele pot fi si plane sau, daca degenereaza, sa ia forma unor creste de cocos. Aceste veruci nu sunt intotdeauna vizibile. Uneori sunt foarte mici sau sunt situate in zone inaccesibile vederii si astfel persoana infectata nu este constienta de faptul ca este infectata si ca poate transmite infectia.

    La femei verucile pot apare pe vulva, labiile mari, labiile mici, zona perianala dar si in interiorul vaginului, pe colul uterin sau in uretra. Clinic se manifesta prin prurit (mancarimi), senzatie de arsura sau scurgeri anormale.

    La barbati verucile pot apare pe pielea penisului, pe preput, pe gland in zona perianala dar si in interiorul uretrei. Clinic se manifesta prin scurgere uretrala si, eventual, dureri in timpul urinarii.

    Atat la femei cat si la barbati pot apare semne ale infectarii in zona anala sau in interiorul anusului, atat datrorita extinderii infectiei cat si contactelor sexuale anale.

    Diagnostic
    Atat la femeie cat si la barbat, in general, diagnosticul se pune printr-un examen clinic. Dar exista si cazuri in care este necesara o confirmare data de teste de laborator pentru a elimina alte aspecte patologice si pentru a diferentia tipurile de afectiuni. Aceastea se fac prin colposcopie (la femei), uretroscopie (la barbati) sau prin biopsie. Apoi, pentru femei, testul Papanicolau este un test prin care se pot decela eventuale modificari la nivelul colului uterin.

    Tratamentul consta in :
    - aplicarea locala a unor substante
    - crioterapie
    - electrocauterizare
    - folosirea bisturiului electric
    - folosirea laserului
    Ambii parteneri trebuie sa fie examinati si tratati concomitent, evitandu-se astfel reinfectarea si sa existe o permanenta si prelungita supraveghere medicala, evitandu-se astfel recidivele.
  •  
    • 19 mesaje
    5 Mar 2005, 13:42
    9 7
    Of,
    nu stiu ce sa zic
    V-am spus m-am cauterizat luni, nu m-a durut deloc atunci, apoi am avut scurgeri abundente (dar nu maronii) doua zile si acum ma doare mai tot timpul si scurgerile sunt destul de abundente si de culoare inchisa.