DIETA DISOCIATA! cum este?

  •  
    • 365 mesaje
    28 Feb 2005, 16:34
    7 21
    Haideti fetelor!!!!

    Va rog! Supeti-mi si mie cum este dieta asta minune... cu cate 3 zile carne; 3 lactate si 3 zile fructe+legume

    Poti manca oricat? In orice combinatie alimentele din categoria respectiva?
    la orice ora?
    La carne poti include si mezelurile?
    de baut ce ai voie? cafea mai ai voie?
    ai voie condimente? sare? zaharina?

    Sau orice altceva ce e important de stiut!
    Vreau sa incep si eu de maine!
  •  
    • 71 mesaje
    28 Feb 2005, 18:18
    9 5
    Buna. Tocmai am terminat o dieta disociata dar asociata cu supa de varza si in 8 zile am slabit cam 4.5 kg. nu am tinut-o cate trei zile ci in fiecare zi altceva: o zi fructe si apa,una legume si apa, carne si apa, lactate si apa, si o iei de la capat doar ca mai adaugi in meniu si supa de varza din belsug. Slabesti dar iti va trebui o toaleta portabila pentru ca iesi ingrozitor de des la baie. A, am baut si o cafea cu zharina
  •  
    • 18 mesaje
    28 Feb 2005, 21:06
    8 6
    Draga Ioana, in dieta asta disociata, carne inseamna carne de pui sau de peste, fiarta sau la gratar.Asta daca vrei sa ai rezultate...ca de nu...poti sa papi si mezeluri Lactate se refera la lapte degresat, iaurt dietetic, branza dietetica, etc....cred eu daca trebuie sa slabesti in regim de urgentza iti recomand regimul cu supa de varza care da rezultate imediat...imi dau si eu cu parerea...nah
  •  
    • 15 mesaje
    28 Feb 2005, 22:49
    2 7
    Draga Ioana, gand la gand cu bucurie!
    Vreau si eu sa m-apuc de maine.
    Si am de gand sa incep cu o zi de orezel. Inca nu m-am hotarat daca sa tin cate o zi sau cate 3, o sa vad intai cum merge si cum rezist.

    Si ca sa aiba ceva gust orezul (si sa nu-i pun sare sau alte condimente interzise) il fierb cu un morcov si o ceapa intregi, pe care le scot la sfarsit. (O sa le consum la ziua de legume/fructe)

    Succes si anunta-ma de progrese!

    Apropo, cu ce te-ai hotarat sa incepi? (Si cu ce continui?)
  •  
    • 15 mesaje
    28 Feb 2005, 23:00
    4 4
    Apropo, ceea ce vrei tu sa faci e model "Monica Anghel"! Esti sigura ca ai nevoie de ceva atat de drastic? Si ca vei rezista? Eu ma gandeam la varianta clasica: 7 zile ale saptamanii, in fiecare cate un aliment (un tip de aliment). Se repeta de cate ori este nevoie. E cat de cat mai "uman"...
    Daca dupa prima zi de carne mai poti sa mananci si a doua zi carne...iti zic eu ca mai degraba ai face foamea! Dar, daca reusesti, succes tot inainte! Zi-mi si mie cum faci sa rezisti!
  •  
    • 365 mesaje
    1 Mar 2005, 09:48
    7 4
    Am inteles despre ce e vorba!

    Si de astazi INCEP!!!

    Sper sa am rezultate... si ambitie!
  •  
    • 366 mesaje
    1 Mar 2005, 13:08
    12 2
    luni:lactate
    marti:legume(fara cartof),fierte sau gatite cu sos slab
    miercuri:carne fiarta sau la gratar
    joi:fructe; fara banane si struguri
    vineri: peste, fiert sau la gratar
    sambata:oua, nu mai mult de patru
    duminica:se mananca orice, nu neaparat disociat dar fara dulciuri, grasimi, prajeli

    Eu pe asta am tinut-o si am slabit 4 kg intr-o saptamana.
  •  
    • 3 mesaje
    4 Mar 2005, 11:59
    2 8
    Din cate am inteles dieta disociata da rezultate f bune in timp, deoarece ideea e de a te mentine, deci pasi mici, Monica Anghel a slabit 17 kg in 3-4 luni cu acest regim, deci mancand si preparatde din carne dar mai slabe(cremvusti din piept de pui,sunca de pui)....eu inca nu am inceput o dieta desi ar trebui......imi trebuie vointa pe care incep sa o recapat.......si mai sunt batoanele de slabit cu care slabesti........sigur asta....va pupic
  •  
    • 2 mesaje
    4 Mar 2005, 16:34
    6 8
    scuze ca ma bag si eu dar tocmai am terminat o astfel de cura de slabire.Primele 3 zile am mancat orez(l-am fiert numai cu apa iar in farfurie am ras coaja de lamaie si am pus o jumatate de cana de lapte),urmatoarele 3 zile am mancat pulpe de pui(le-am sarat,piperat si invelit in folie de staniol dupa care le-am pus la cuptor,sunt delicioase)si ultiele 3 zile am mancat mere.Eu sunt destul de multumita deoarece am slabit 4 kg iar mama 6 kg ce ea e mai plinutza decat mine (cu 14 kg).
  •  
    • 52 mesaje
    6 Apr 2005, 14:15
    9 4
    Buna fetelor,

    Eu sunt la a doua zi de dieta disociata, numai ca eu tin o dieta putin diferita de cele scrise aici, e recomandata de un medic endocrinolog de la spitalul militar din bucuresti si a avut mare succes pe o colega de suferinta de la aerobic, de la ea am luat dieta.

    La baza dietei sta tot regimul disociat, astfel: 1 zi mananci legume si zarzavat - fie proaspete sau fierte, 1 zi - fructe, proaspete, congelate sau uscate, sub nici o forma compotul, 1 zi - cereale (fie musli, batoane cu musli, cereale simple, fulgi ovaz, grau, paine neagra, graham), 1 zi - lactate degresate(lapte/iaurt degresat, branza slaba, albus de ou), 1 zi - CARNE - (pui, vita, vitel - la cuptor, gratar sau fiert ) si peste, se pot manca si cateva feliute de sunca de praga, care e cea mai slaba!

    Ei, in speranta ca v-am trezit curiozitatea, va urez succes! si va astept cu sugestii!
  •  
    • 410 mesaje
    6 Apr 2005, 14:20
    5 7
    seniorita...cam la fel tin si eu...numai ca tin ceva Monti disociat daca se poate spune asa...adica ..carne mananc si prajita, la legume nu mananc morcov fiert, nu cartofi, nu porumb...si uneori in ziua de fructe mai combin cu legume...ma simt ok...am slabit cca 2 kg in 2 saptamani si ceva...dar anu am tinut tocmai strict...am mai mancat si ciocolata 70 % cacao...si am mai gustat cate ceva...dar gustat decat!!!
  •  
    • 410 mesaje
    6 Apr 2005, 14:21
    7 2
    seniorita...cam la fel tin si eu...numai ca tin ceva Monti disociat daca se poate spune asa...adica ..carne mananc si prajita, la legume nu mananc morcov fiert, nu cartofi, nu porumb...si uneori in ziua de fructe mai combin cu legume...ma simt ok...am slabit cca 2 kg in 2 saptamani si ceva...dar anu am tinut tocmai strict...am mai mancat si ciocolata 70 % cacao...si am mai gustat cate ceva...dar gustat decat!!!
  •  
    • 410 mesaje
    6 Apr 2005, 14:21
    1 1
    seniorita...cam la fel tin si eu...numai ca tin ceva Monti disociat daca se poate spune asa...adica ..carne mananc si prajita, la legume nu mananc morcov fiert, nu cartofi, nu porumb...si uneori in ziua de fructe mai combin cu legume...ma simt ok...am slabit cca 2 kg in 2 saptamani si ceva...dar anu am tinut tocmai strict...am mai mancat si ciocolata 70 % cacao...si am mai gustat cate ceva...dar gustat decat!!!
  •  
    • 52 mesaje
    6 Apr 2005, 14:28
    6 0
    pai ce sa-ti zic, eu incerc cat de mult sa ma abtin sa gust, ca stiu ca nu pot ramane la faza de gustat, mie mi-e mai greu la birou, unde colegii mananca manacare gatita de la o firma de cattering si na poftesc dar ma abtin si cea mai grea proba este in week-end cand mergem la socrii si mancare multa nene si grasa, grea, paine proapata si calda, desert, vin de casa, un adevarat test al vointei, pe care sper sa-l trec e fiecare data!
  •  
    • 410 mesaje
    6 Apr 2005, 16:19
    4 5
    ha...ha...atunci iti trebuie vointa!!!succes!
  •  
    • 124 mesaje
    6 Apr 2005, 22:53
    7 1
    am mai scris si la al subiect tocmai despre aceasta dieta disociata. eu am luat-o cu 3 zile legume si fructe, 3 zile carne si 3 lactate. am slabit vreo 3 kile jumate...insa altcineva a slabit cu aceeasi dieta, tinuta simultan cu mine numai un kg. acum ce sa zic? depinde de organism... la mine a mers bine...dar combinat si cu ceai verde chinezesc...cu zilele de carne am avut mari probleme...desi credeam ca va fi ce mai frumoasa perioada din viata mea eu fiind o adevarata carnivora, insa asa m-am ingretosat de la carnea asta incat urmatoarele 3 zile, cele de lactate au ost o adevarata binecuvantare pentru mine. chestia este ca in primele 2 zile am dat jos 2 kg si apoi asa am ramas la greutate constanta pana la lactate unde am mai dat 1,5 poate chiar 2....caci cantarul meu se tampise in perioada aia. si eu ma apuc din nou de maine de ea...sau poate o mai schimb putin, caci intradevar este f. dura asa cum este... si zic eu ca am dat jos suficient pt. mine.
    carnea eu am mancat-o numai la gratar ca se face mai repede...dar in ultima zi de carne nu am mai putut si am mancat pastrama de pui afumata... dar se pare ca a fost bine si asa...
    la lactate eu as recomanda laptele batut panda..este f. bun la gust, te saturi repede de la el si mai mult...este si mai slab decat altele... cand ma saturam de el asa....il amestecam fff bine cu branza de vaci dietetica cu care faceam o pasta si care era comestibila pt. mine.
    legumele le-am mancat chiar facute tocanita....cu sos de rosii...

    asta este....sper ca experieta mea sa va fie de ajutor... si eu am invatat multe de pe forumul asta in privinta curelor de slabire si acum ma simt mai bine si mai "usoara" hihihihi
    mult noroc...
  •  
    • 43 mesaje
    7 Apr 2005, 10:06
    3 2
    eu cred ca dieta asta e cea mai buna. nu am aplicat-o dar am vazut in jurul meu ca da rezultate. de cand zic ca o incep dar de fiecare data apare o iesire in oras sau vreo aniversare si imi da peste cap programul.

    Plus de asta vreau sa fac sala la greu in perioda dietei si visez la rezultate senzationale !!!!

    eu mi-am facut iluzii sa dau jos vreo 7 kg in 3 sapt intr-un ritm draconic dar si 5 e bine. sa vad ca se mai misca acul la cantar inpoi ca m-am saturat sa il vad cum o ia inainte.

    Pupici
  •  
    • 43 mesaje
    7 Apr 2005, 10:07
    5 2
    si inca ceva: conteaza ordinea in care le disociezi ??????
  •  
    • 52 mesaje
    8 Apr 2005, 10:12
    4 2
    Fetelor, ajutati-ma si spuneti-mi cum mancati legumele? eu una m-am saturat sa le mananc crude sau sub forma de salata, vreau si ceva cald si inca ceva, avem voie supa de legume, (legumele fierte si pasate)? dati si voi sugestii de retete.
  •  
    • 410 mesaje
    8 Apr 2005, 14:53
    6 15
    eu mananc legumele oricum...gatite...rosiile de acum nu-mi plac...deci...mananc mazare gatita, fasole verde, ciupercute...