Impotriva caderii parului

  •  
    • 2089 mesaje
    5 Feb 2012, 08:54
    0 0
    Draga Purple_Rain, am ridicat subiectul pentru ca doream sa te mai intreb ceva.
    E musai sa diluezi samponul?
    Mi-am cumparat si eu (nu Menforsan, altceva), l-am diluat asa cum ai spus; dar el oricum este destul de lichid, nu e gros ca sampoanele normale, asa ca a iesit o mare balega, o apa parfumata care nu facea nici spuma nici nimic.
    Asa ca l-am folosit ca atare ... e grav?  Ma gandesc ca oricum il "diluezi" in cap, ca trebuie sa il amesteci cu apa ca sa te speli ca lumea si sa faci spuma ... nu stiu, tu esti experta, ia zi!
    Si inca o chestie, mi se pare ca nu curata ca lumea. Parul meu arata cam mat si imbacsit dupa spalare, si a doua zi e murdar la loc. Patesti si tu la fel?
  •  
    • 4 mesaje
    5 Feb 2012, 11:04
    1 1
    Buna! Si eu am avut probleme cu parul, asa ca le-am incercat pe toate: creme, ulei de ricin, solutie de la Gerovital, sampoane Gerovital. Cu toate, problemel au continuat, asa ca am mers la derma. Ei bine, mi s-a recomandat sa folosesc fiolele de la Vichy, Dercos Aminexyl Pro, impreuna cu samponul Dercos impotriva caderii. Tratamentul chiar a ajutat, desi este intr-adevar scump.

    http://fantomica.blogspot.com
  •  
    • 1040 mesaje
    17 Feb 2012, 18:36
    2 2
    Eu nu l-am mai diluat din aceleasi motive, dar instructiunile asa zic...  Il folosesc normal, ca pe oricare alt sampon si nu am patit nimic, dimpotriva, iar m-am tuns saptamana trecuta ca aveam coama
    Mie imi curata bine, nu face foarte multa spuma, dar samponez de 2 ori si la a 2-a simt cum scartaie.
    Ce marca e?
  •  
    • 1040 mesaje
    17 Feb 2012, 18:41
    1 3
    PS: Am ramas in pana de sampon pentru uz frecvent si de timp si am folosit doar Menforsan vreo 3 saptamani (spalat 1 zi da, una nu si nediluat). Nu am avut probleme .)
  •  
    • 2089 mesaje
    18 Feb 2012, 02:28
    0 0
     

    Mersi pentru raspuns.
    Eu am Amadeu Vidal - sampon pentru cai cu biotina si uree, la 1 L.
    Mi l-am luat din Spania dintr-un pet-shop, le-am cerut Menforsan (care este produs in Spania) si mi l-au dat pe asta, si mi-au spus ca e acelasi lucru. l-am gugalit dup-aia dar nu am gasit nimic pe net despre el.
    Eu l-am folosit pana acum destul de rar, ca m-ai speriat tu  dar daca zici ca pana acum nu ai patit nimic e ok

  •  
    • 1040 mesaje
    18 Feb 2012, 22:19
    1 1
    Mie mi-a fost frica sa zic sa faceti cum fac eu sa nu va treziti ca omul lup
    Am vorbit regulamentar, dar daca te-ai incumetat, poti sa il folosesti linistita, am deja 1 an de cand il folosesc si n-am patit nimic
    N-am auzit de el, dar Menforsan e tot cu biotina, ala e elementul principal. Si sa nu aiba insecticide, pesticide sau coloranti. Asa ca e ok. Astept vesti in cateva luni ca sunt curioasa daca are efectul asteptat
  •  
    • 7967 mesaje
    19 Feb 2012, 14:16
    0 0
    Purple_Rain said: Mie mi-a fost frica sa zic sa faceti cum fac eu sa nu va treziti ca omul lup
    Am vorbit regulamentar, dar daca te-ai incumetat, poti sa il folosesti linistita, am deja 1 an de cand il folosesc si n-am patit nimic
    N-am auzit de el, dar Menforsan e tot cu biotina, ala e elementul principal. Si sa nu aiba insecticide, pesticide sau coloranti. Asa ca e ok. Astept vesti in cateva luni ca sunt curioasa daca are efectul asteptat

     Fetele, de ce nu incercati ceva natural? Am avut o perioada de vreo 4 luni in care imi cadea parul foarte mult, incat ajunsesem sa cred ca o sa raman cheala. Am facut o masca naturala: o banana, un ou (albus+galbenus), miere naturala de albine si ulei de masline. Am aplicat-o pe par de doua ori pe saptamana la inceput, dupa aceea doar o data. O tineam in par o ora dupa care spalam parul normal (sampon+balsam). Nu numai ca am oprit caderea masiva, dar parul se regenereaza si creste foarte repede. Dupa limpezire folosesc si acum o lingurita de otet de mere intr-un litru de apa. Nu va fie teama, otetul de mere nu pastreaza mirosul (dispare in mai putin de o ora). Mentionez ca eu imi spal parul zilnic...

  •  
    • 221 mesaje
    19 Feb 2012, 19:33
    0 0
    salmarose said:
    Purple_Rain said: Mie mi-a fost frica sa zic sa faceti cum fac eu sa nu va treziti ca omul lup
    Am vorbit regulamentar, dar daca te-ai incumetat, poti sa il folosesti linistita, am deja 1 an de cand il folosesc si n-am patit nimic
    N-am auzit de el, dar Menforsan e tot cu biotina, ala e elementul principal. Si sa nu aiba insecticide, pesticide sau coloranti. Asa ca e ok. Astept vesti in cateva luni ca sunt curioasa daca are efectul asteptat

     Fetele, de ce nu incercati ceva natural? Am avut o perioada de vreo 4 luni in care imi cadea parul foarte mult, incat ajunsesem sa cred ca o sa raman cheala. Am facut o masca naturala: o banana, un ou (albus+galbenus), miere naturala de albine si ulei de masline. Am aplicat-o pe par de doua ori pe saptamana la inceput, dupa aceea doar o data. O tineam in par o ora dupa care spalam parul normal (sampon+balsam). Nu numai ca am oprit caderea masiva, dar parul se regenereaza si creste foarte repede. Dupa limpezire folosesc si acum o lingurita de otet de mere intr-un litru de apa. Nu va fie teama, otetul de mere nu pastreaza mirosul (dispare in mai putin de o ora). Mentionez ca eu imi spal parul zilnic...

     Salma, masca asta nu ingrasa parul? Al meu este deja destul de gras si mi-e teama ca din cauza uleiului sa nu se ingrase si mai rapid.
     

  •  
    • 119 mesaje
    19 Feb 2012, 23:51
    2 0
    Amicutz said:
    salmarose said:
    Purple_Rain said: Mie mi-a fost frica sa zic sa faceti cum fac eu sa nu va treziti ca omul lup
    Am vorbit regulamentar, dar daca te-ai incumetat, poti sa il folosesti linistita, am deja 1 an de cand il folosesc si n-am patit nimic
    N-am auzit de el, dar Menforsan e tot cu biotina, ala e elementul principal. Si sa nu aiba insecticide, pesticide sau coloranti. Asa ca e ok. Astept vesti in cateva luni ca sunt curioasa daca are efectul asteptat

     Fetele, de ce nu incercati ceva natural? Am avut o perioada de vreo 4 luni in care imi cadea parul foarte mult, incat ajunsesem sa cred ca o sa raman cheala. Am facut o masca naturala: o banana, un ou (albus+galbenus), miere naturala de albine si ulei de masline. Am aplicat-o pe par de doua ori pe saptamana la inceput, dupa aceea doar o data. O tineam in par o ora dupa care spalam parul normal (sampon+balsam). Nu numai ca am oprit caderea masiva, dar parul se regenereaza si creste foarte repede. Dupa limpezire folosesc si acum o lingurita de otet de mere intr-un litru de apa. Nu va fie teama, otetul de mere nu pastreaza mirosul (dispare in mai putin de o ora). Mentionez ca eu imi spal parul zilnic...

     Salma, masca asta nu ingrasa parul? Al meu este deja destul de gras si mi-e teama ca din cauza uleiului sa nu se ingrase si mai rapid.
     
    De acord cu Salma. Prefer mastile naturale in special chiar cea mentionata de ea. Amicutz, o poti incerca, daca parul tau se ingrasa mult mai repede decat de obicei renunti la ea sau o poti aplica o data la doua sapt.  Just sayin'

     

  •  
    • 28 mesaje
    20 Feb 2012, 00:25
    0 1
    Iti recomand cu Incredere Quinaforte de la Klorane, la mine a facut minuni. Nu iti mai cade parul dupa 4 fiole. Dupa un tratament de 2 luni s-a regenerat parul si a crescut semnificativ. O cutie iti ajunge 1 luna si se gaseste la SensiBlu si la Help Net. Costa cam 110 ron / cutia.



    Iri_nna said:

    Fetelor de ceva vreme imi cade parul,mai ales la spalat..mi-e frica sa ma mai spal ,sa ma mai pieptan ..se cunoaste ca s-a rarit.Ce metode folositi contra caderii parului? crema vivanatura este buna?a folosit-o cineva? sau uleiul de ricin? mi-e frica sa le incerc pentru ca parul meu se ingrasa si foarte repede

     

  •  
    • 7967 mesaje
    20 Feb 2012, 06:43
    0 0
    Amicutz said:
    salmarose said:
    Purple_Rain said: Mie mi-a fost frica sa zic sa faceti cum fac eu sa nu va treziti ca omul lup
    Am vorbit regulamentar, dar daca te-ai incumetat, poti sa il folosesti linistita, am deja 1 an de cand il folosesc si n-am patit nimic
    N-am auzit de el, dar Menforsan e tot cu biotina, ala e elementul principal. Si sa nu aiba insecticide, pesticide sau coloranti. Asa ca e ok. Astept vesti in cateva luni ca sunt curioasa daca are efectul asteptat

     Fetele, de ce nu incercati ceva natural? Am avut o perioada de vreo 4 luni in care imi cadea parul foarte mult, incat ajunsesem sa cred ca o sa raman cheala. Am facut o masca naturala: o banana, un ou (albus+galbenus), miere naturala de albine si ulei de masline. Am aplicat-o pe par de doua ori pe saptamana la inceput, dupa aceea doar o data. O tineam in par o ora dupa care spalam parul normal (sampon+balsam). Nu numai ca am oprit caderea masiva, dar parul se regenereaza si creste foarte repede. Dupa limpezire folosesc si acum o lingurita de otet de mere intr-un litru de apa. Nu va fie teama, otetul de mere nu pastreaza mirosul (dispare in mai putin de o ora). Mentionez ca eu imi spal parul zilnic...

     Salma, masca asta nu ingrasa parul? Al meu este deja destul de gras si mi-e teama ca din cauza uleiului sa nu se ingrase si mai rapid.
     

    Ami, nu ingrasa parul. Cel putin mie nu mi s-a intamplat asta. Eu sunt adepta tratamentelor cosmetice naturiste. Pt ten, par, unghii...

  •  
    • 1040 mesaje
    21 Feb 2012, 02:40
    1 0
    multumim, salma! incerc si asta chiar daca deocamdata n-am probleme. rau nu-i face, dimpotriva
  •  
    • 1 mesaje
    6 Feb 2013, 23:22
    1 0
    Buna fetelor stie cineva daca samponul pentru cai de la firma Equin este bun?? a folosit cineva?
  •  
    • 590 mesaje
    8 Feb 2013, 20:25
    1 0
    Sampoanele  astea au vreun efect de intarire a firului de par?
    Am un par foarte foarte fin si subtire,care se incalceste repede si pe deasupra si foarte uscat.(+ ca produsele de styling ma ajuta decat pe moment in urmatoarele zile(in a 3-a zi de obicei il spal) devine la fel de scapat de sub control.

    Acest mesaj a fost editat de către Panther: 8 Feb 2013, 20:36
  •  
    • 3741 mesaje
    11 Feb 2013, 23:41
    0 0

    De o luna si ceva imi cade parul intr-o maaare veselie incat a inceput s-o sperie si pe maica-mea. Mi-am facut analizele luna trecuta si nu am nimic, dar parul meu se duce pe zi ce trece... 

    E bun samponul asta de cai? Daca ma spal cu el + o masca naturala (desi mi-e greu sa stau cu maclavaisul mai mult de o ora in cap) e ok?  Cu matreata aveti probleme si daca da, cum o combateti? 

    Ma sperie rau cazutul excesiv al parului pentru ca am o boala autoimina, iar alopacia se poate declansa si ea in urma unei boli autoimune.  

  •  
    • 2089 mesaje
    12 Feb 2013, 07:35
    0 1
    Miruna, la mine nu a functionat samponul de cai, imi cadea parul mult mai rau de la el, iar uleiul de ricin si alte masti naturiste au fost apa de ploaie pt mine. Si analizele mele iesisera perfecte.
    La mine au functionat vitamine cu drojdie de bere si altele cu biotina, iar extern Minoxidil Alopexy de la farmacie. I-am dat tratament de soc la inceput cu 6% (nu stiu daca se gaseste la voi, eu am luat din Filipine, apoi cand mi s-a terminat si am vrut sa cumpar altul, in Dubai mi s-a spus ca nu exista 6% asa ca am continuat cu 5% si apoi intretinere cu ala de 2%, pe care acum il aplic din ani in Paste, cand imi aduc aminte, si e ok.
  •  
    • 7967 mesaje
    12 Feb 2013, 08:22
    0 1
    miruna09 said:

    De o luna si ceva imi cade parul intr-o maaare veselie incat a inceput s-o sperie si pe maica-mea. Mi-am facut analizele luna trecuta si nu am nimic, dar parul meu se duce pe zi ce trece... 

    E bun samponul asta de cai? Daca ma spal cu el + o masca naturala (desi mi-e greu sa stau cu maclavaisul mai mult de o ora in cap) e ok?  Cu matreata aveti probleme si daca da, cum o combateti? 

    Ma sperie rau cazutul excesiv al parului pentru ca am o boala autoimina, iar alopacia se poate declansa si ea in urma unei boli autoimune.  

    Miruna, eu te sfatuiesc sa nu folosesti nimic pe baza de componenti chimici. Aplica maclavaisuri mai bine.  

  •  
    • 3741 mesaje
    13 Feb 2013, 01:09
    2 0
    Just, mersi.
    Salma, nu stiu daca maclavaisul imi va stopa caderea parului, poate doar o sa-l faca sa arate mai sanatos, dar rar...  Stiu ca atunci cand eram mica, maica-mea ma dadea cu gaz si asa de rau imi mirosea parul incat imi era rusine sa ma duc la scoala, dar aveam un par frumos.
  •  
    • 7967 mesaje
    13 Feb 2013, 10:59
    0 0
    miruna09 said:Just, mersi.
    Salma, nu stiu daca maclavaisul imi va stopa caderea parului, poate doar o sa-l faca sa arate mai sanatos, dar rar...  Stiu ca atunci cand eram mica, maica-mea ma dadea cu gaz si asa de rau imi mirosea parul incat imi era rusine sa ma duc la scoala, dar aveam un par frumos.

     La mine a functionat...

  •  
    • 54 mesaje
    16 Feb 2013, 11:33
    0 3
    Și eu folosesc ulei de ricin, în combinație cu ou, ulei de măsline, ulei de Argan și zeamă de lămâie, cam 1 dată pe săptămână. Nu mi se îngrașă părul, în schimb arată mult mai bine, are altă textură și îi adaugă volum. Părerea mea este că astfel de măști făcute în casă sunt chiar indicate în prag de primăvară, când părul are tendința de a cădea mai mult.
    Și poate nu ar fi rău dacă i-ai da o pauză de la placă