Ghicitul in carti,cafea,etc

  •  
    • 73 mesaje
    24 Mai 2013, 18:40
    0 0
    Citeam , mai demult , un articol in care un preot povestea ca maicuta care-i face cafea in fiecare dimineata  , ii si intoarce ceasca si-i ghiceste in cafea .  Nu credea ca ar fi fost un pacat nici pentru el, nici pentru maicuta ca altfel n-ar fi facut .
  •  
    • 4346 mesaje
    25 Mai 2013, 19:54
    0 3
    augusta23 said:Citeam , mai demult , un articol in care un preot povestea ca maicuta care-i face cafea in fiecare dimineata  , ii si intoarce ceasca si-i ghiceste in cafea .  Nu credea ca ar fi fost un pacat nici pentru el, nici pentru maicuta ca altfel n-ar fi facut .

     

    Asta e doar parerea ta ca nu pacatuiau ghicind in cafea. Si avand in vedere ca i preot/maicuta gravitatea pacatului e cu atat mai mare.

  •  
    • 4346 mesaje
    25 Mai 2013, 20:06
    1 2
    enriqua_14 said:si cand te gandesti la cine se duc sarmanii oameni sa se spovedeasca....la unul care e mai pacatos decat ei  si se dau nevinovati.

     

     

    Indiferent cate pacate ar avea un preot, spovada daca e facuta cum trebuie e valabila, pt ca dezlegerea de pacate nu e a preotului ci al lui Cristos.El a instituit sacramentul  spovezii si a dat sa fie exercitat de catre preoti.

     

    In concluzie nu faptele preotilor ne mantuiesc ci faptele proprii ale fiecaruia, Celor care au primit putin li se va cere putin, celor care au primit mult li se va cere mult(=preotii fiind  cei mai aspru judecati )

  •  
    • 4346 mesaje
    25 Mai 2013, 21:12
    0 1

    Sacramentul Spovezii (sau al Pocaintei sau al Împacarii) este celebrarea iubirii milostive a lui Dumnezeu, care ne daruieste iertarea pacatelor, prin intermediul lui Cristos mort si înviat, care, prin slujirea Bisericii, ne reconciliaza cu Dumnezeu si cu fratii.

     

    Asadar, a ne spovedi înseamna:

    * a fi în ascultarea cuvântului lui Dumnezeu si a recunoaste propriul pacat

    * a celebra iubirea milostiva a lui Dumnezeu Tatal care:

    - iarta pacatele noastre, spalându-le cu sângele Fiului sau;

    - ne da însati viata sa divina (harul sacramental);

    - ne reconciliaza cu el si între noi, reconstruind legatura noastra de fraternitate universala;

    - primeste si fertilizeaza angajarea noastra personala de convertire continua inaugurata de botez si ritmata de exigentele celebrarii euharistice;

    - deschide inima noastra caita la suflul Duhului Sfânt, care duce spre dreptate, iubire, libertate, viata si bucurie.


    Cine a instituit acest sacrament?

    L-a instituit Isus Cristos, când, în seara de Pasti, s-a aratat apostolilor sai si le-a spus: "Primiti pe Duhul Sfânt: carora le veti ierta pacatele vor fi iertate si carora le veti tine vor fi tinute" (In 20,22-23).


    De ce trebuie sa ne spovedim?

    Pentru ca orice crestin dupa botez savârseste pacate.


    Si atunci, cel care spune ca este fara pacat?

    Sau este un mincinos, sau este un orb. "Daca spunem ca nu avem pacat, ne înselam pe noi însine, iar adevarul nu este în noi" (1In 1,.


    Când se comite un pacat?

    * Atunci când nu ascultam de Dumnezeu, de iubirea sa, de legea sa data noua, prin Cristos, pentru a ne arata drumul bun spre adevarata noastra fericire deplina si realizarea perfecta a existentei noastre: sfintenia.

    * "Ceea ce este rau înaintea ta eu am facut" (Ps 51,6).

    * Îndeosebi, ne dam seama de pacatul nostru în lumina lui Cristos. De fapt, Cristos, prin cuvântul sau si prin moartea-învierea sa, dezvaluie pe deplin omului pacatul sau si gravitatea pacatului.


    În ce sens pacatul îl ofenseaza pe Dumnezeu?

    Pacatul îl ofenseaza pe Dumnezeu în sensul ca:

    - îl raneste sau îl distruge pe omul pe care Dumnezeu l-a creat si pe care îl iubeste;

    - bruiaza sau întrerupe dialogul lui Dumnezeu cu omul;

    - refuza cuvântul sau (legea, învataturile...) care este adevaratul bine al omului;

    - îl ofenseaza pe Dumnezeu, nu atât în cinstea sa, cât mai ales în iubirea sa.

    Mai ales, pacatul este motivul mortii lui Cristos, Fiul preaiubit al Tatalui.

  •  
    • 4346 mesaje
    25 Mai 2013, 23:08
    1 3
    "De aceea nu sunt de acord cu spoveditul la preoti."- tocmai de asta esti sectanta!!!
  •  
    • 4346 mesaje
    26 Mai 2013, 12:24
    0 2
    a ti spune ca esti sectanta nu e un atac, e un adevar!!!
  •  
    • 4346 mesaje
    26 Mai 2013, 13:26
    0 2
    argumentele aduse de tine nu se bazeaza pe invatatura crestina apostolica ci pe cea cornileasca deci minciuna nu e argument!!!
  •  
    • 4346 mesaje
    26 Mai 2013, 13:31
    0 2

    După ce a Înviat din morţi şi S-a arătat Sfinţilor Săi Apostoli, le-a zis: "Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, şi Eu vă trimit pe voi. Şi aceasta zicând, a suflat şi le-a zis lor: «luaţi Spirit Sfânt, cărora veţi ierta păcatele, se vor ierta lor; şi cărora le veţi ţinea, vor fi ţinute»" (Ioan 20, 22-23).

     

    Aşadar, Domnul nostru Isus Cristos a suflat către Sfinţii Săi Apostoli şi le-a spus că această suflare este puterea Spiritului Sfânt. Având această putere, Sfinţii Apostoli vor putea ierta păcatele oamenilor, ori nu vor putea să le ierte. Cum se poate aceasta? Aşa că oamenii, sau mai exact credincioşii îşi vor descoperi păcatele înaintea Sfinţilor Apostoli. Apostolii vor vedea, apoi, dacă aceşti credincioşi au inima înfrântă şi voinţa de a se pocăi. Dacă au aceste însuşiri, ei vor putea să le ierte păcatele, dacă însă nu le au, atunci nu-i vor dezlega de păcate. Aşadar, aici sunt două lucrări, una din partea păcătosului care se pocăieşte şi-şi recunoaşte păcatele făcute, şi alta din partea Apostolului sau a urmaşului lui, care-i spune că, în urma puterii primite de la Dumnezeu, îi iartă păcatele făcute şi, prin urmare, şi pedepsele veşnice din lumea cealaltă.

     

    Pe de altă parte, mai putem deduce din aceste cuvinte şi Porunca Domnului de a ne mărturisi păcatele, întrucât dorim să ni se ierte. Căci dacă El a dat puterea aceasta mare Apostolilor şi urmaşilor lor, a presupus că credincioşii îşi vor spune şi mărturisi păcatele lor Apostolilor, căci altfel, n-ar avea de unde judeca pe care să-i lege ori să-i dezlege de păcate. Puterea aceasta n-a putut-o da numai celor doisprezece apostoli, ca apoi, cu moartea lor, să se stingă şi să apună, ci şi urmaşilor lor. De aceea a zis: "Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, şi Eu vă trimit pe voi".

     

    Că creştinii cei vechi îşi şi mărturiseau păcatele înaintea apostolilor, se vede din Faptele Apostolilor, unde, la capitolul 19, stih 18, ni se spune: "Şi mulţi din cei ce crezuseră veneau să se mărturisească şi să spună faptele lor". Sfântul Clemente, învăţăcelul Sfântului Petru, zice într-o scrisoare a sa către Corinteni: "Cel ce are grijă de sufletul său, să nu roşească a-şi mărturisi păcatele sale preotului, pentru ca să primească de la el sfinţirea". Iar în veacul al doilea un mare învăţat al Bisericii, Tertullian, îi sfătuieşte pe cei ce nu voiesc să se mărturisească, zicând: "Mai mulţi inşi se feresc de a-şi mărturisi păcatele, fiindcă se îngrijesc mai mult de cinstea decât de mântuirea lor.

  •  
    • 4346 mesaje
    26 Mai 2013, 16:53
    4 1
    ce religie ai daca nu te superi, ????
  •  
    • 4346 mesaje
    27 Mai 2013, 08:44
    5 4
    degeaba citezi din orice Biblie daca interpretezi dupa invatatura sectantilor
  •  
    • 4346 mesaje
    27 Mai 2013, 18:37
    5 4
    esti dusa cu pluta femeie...unde dau eu citate pe care nu le inteleg? tu esti singura care nu intelege nimic din invatatura crestina si scoti numai aberatii din tine!!!
    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 27 Mai 2013, 19:30
  •  
    • 11561 mesaje
    28 Mai 2013, 10:59
    3 0
    Fetelor aveti un dialog plin de substanta.
    Ceva despre sex nu ne spuneti ?
  •  
    • 73 mesaje
    28 Mai 2013, 21:46
    2 0
    pitipoanca69 said:Fetelor aveti un dialog plin de substanta.
    Ceva despre sex nu ne spuneti ?

     aaaa , sex ... sex , iubire , casatorie ... ooo , ar fi interesant   

  •  
    • 1069 mesaje
    29 Mai 2013, 16:26
    3 0
    enriqua_14 said:   NU detin in casa nici o  Biblie tradusa de Cornilescu.
    Cand ti-am citat ceva,a fost din Biblia ortodoxa

     

     

    http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?topic=105113&forum=8&start=220&nrpages=12

     

    Pe această pagină Enricuţa răspunde-n maniera aceasta:

     

     

    enriqua_14 said:

    Parca erai ghidata de "Gura de Fier" acum cateva minute...ti-ai gasit si tu biblia?

    Biblia Cornilescu o folosesc..."Gura de Aur" ce Biblie ti-a dat de studiat?


    Aşadar, buzele Domniei sale recunosc la momentul respectiv: "Biblia CORNILESCU o folosesc.", vehemenţa negării ulterioare dovedindu-se doar o manevră sectară de îmbrobodire a convorbitorilor presupuşi a fi naivi.

    Acest mesaj a fost editat de către mirelescu: 29 Mai 2013, 16:28
  •  
    • 73 mesaje
    29 Mai 2013, 17:18
    3 0
    Sunt de parere ca discutia despre iubire , casatorie , sex dar si ghicit ar fi mult mai interesanta decat religia , biblia , credinta ...
  •  
    • 261 mesaje
    29 Mai 2013, 17:46
    1 0
    Mda cu privire la topic sa va povestesc experienta mea.
    .m-a pus ala cu coarne sa ma duc odata cu o priet la o tanti ca sa-si dea in carti si cafea, ce credeti nu m-am abtinut si mi-am dat si eu.Am ramas fara grai, tot ce mi-a spus era adevarat, ce a fost in trecut, intamplari, persoane si cam ce va urma sa se intample...mi-a zis ca voi pleca la un drum lung si sa am grija de bebe ca se va imbolnavi si voi aj la spital, exact asa s-a intamplat am avut un zbor lung si dupa o saptamana fetita a luat un virus puternic din aer incat am aj la urgente cu ea....dupa toate astea m-a cuprins teama, ce mi-a spus aia s-a intamplat si nu numai treaba cu bebe si multe altele...parca imi pare rau ca nu treb sa fac asta, printre altele mi-a spus ca vpi mai face un copil indiferent cavreau sau nu asa o sa fie, ma credeti ca numai la asta ma gandesc, pt ca numai vreau deloc alt bebe, cu iertare sa-mi fie dar nu-mi mai doresc si totusi cica asa va fi.Mai bn sa nu stii ce va fi in viitor, cum fac de iti spun exact cum este viata ta habar nu am si nu pot sa-mi explic.
  •  
    • 9 mesaje
    29 Mai 2013, 19:43
    3 0
    cldana said:Mda cu privire la topic sa va povestesc experienta mea.
    .m-a pus ala cu coarne sa ma duc odata cu o priet la o tanti ca sa-si dea in carti si cafea, ce credeti nu m-am abtinut si mi-am dat si eu.Am ramas fara grai, tot ce mi-a spus era adevarat, ce a fost in trecut, intamplari, persoane si cam ce va urma sa se intample...mi-a zis ca voi pleca la un drum lung si sa am grija de bebe ca se va imbolnavi si voi aj la spital, exact asa s-a intamplat am avut un zbor lung si dupa o saptamana fetita a luat un virus puternic din aer incat am aj la urgente cu ea....dupa toate astea m-a cuprins teama, ce mi-a spus aia s-a intamplat si nu numai treaba cu bebe si multe altele...parca imi pare rau ca nu treb sa fac asta, printre altele mi-a spus ca vpi mai face un copil indiferent cavreau sau nu asa o sa fie, ma credeti ca numai la asta ma gandesc, pt ca numai vreau deloc alt bebe, cu iertare sa-mi fie dar nu-mi mai doresc si totusi cica asa va fi.Mai bn sa nu stii ce va fi in viitor, cum fac de iti spun exact cum este viata ta habar nu am si nu pot sa-mi explic.

     pai spune ne si noua unde ai fost ..da ne mai multe detalii ca sunt atatea persoane care cauta sa mearga 


    Acest mesaj a fost editat de către bubulitza: 29 Mai 2013, 19:44
  •  
    • 1069 mesaje
    29 Mai 2013, 21:24
    0 0
    enriqua_14 said:Nu stii decat sa batjocoresti.

     

    Ai dreptate, Enricuţă. Adevărurile fiindu-ţi recunoscute, te rog încolonează-te laolaltă cu toţi oropsiţii, urgisiţii, oprimaţii, persecutaţii, nedreptăţiţii SECTARI, sărăcan de voi! La ghişeul din colţ pe dreapta să veniţi să ridicaţi un bon de ordine, sunt dispusă să-mi ofer umăru' spre a vă tângui, jelui şi victimiza după cum v-a învăţat tătucul Cornilă.


    Acest mesaj a fost editat de către mirelescu: 29 Mai 2013, 21:26
  •  
    • 1069 mesaje
    29 Mai 2013, 21:49
    2 1
    enriqua_14 said:
    Va veni randul tau sa "plangi"...si fara nr de ordine in prealabil,ci aleator.

     

     

    Ia uite câtă Bunătate Sectară curge prin venele tale, măi Enricuţă!

     

    Aduna-mi-aş toate neamurile şi toţi fârtaţii, să stăm toţi în cur cu ochii pierduţi spre laptop, admirându-ţi sufletul ăsta frumos, senin şi însorit.

     

    Tare curată eşti, Enricuţă dragă! Curată precum buca de scroafă tăvălită prin nămol.

  •  
    • 1069 mesaje
    29 Mai 2013, 22:12
    2 1
    enriqua_14 said:
    Cat despre partea cu mocirla,vad ca te simti foarte bine in ea...esti in mediul tau.

     

     

    Scroafa la scroafă trage, bineînţeles. Pup şunca, ne mai godăcim pe aici când o fi!