Ghicitul in carti,cafea,etc

  •  
    • 33 mesaje
    25 Ian 2005, 20:46
    19 8
    Credeti in asa ceva?
  •  
    • 3526 mesaje
    26 Ian 2005, 08:34
    2 5
    NU.
  •  
    • 53 mesaje
    26 Ian 2005, 10:59
    5 3
    E o mare sarlatanie!
  •  
    • 20 mesaje
    26 Ian 2005, 13:14
    2 0
    Depinde cine iti ghiceste. Sunt persoane care iti citeste aura chiar ,daca te serveste cu o cafea si tu ai impresia ca el vede totul in acel zat.
    Cunosc un caz foarte apropiat caruia ia spus multe chestii care mai tirziu s-au intimplat. Dar mai bine stati in banca voastra daca stai rau cu INGERUL.
  •  
    • 33 mesaje
    26 Ian 2005, 14:13
    21 0
    Nu stiu ce sa va zic.Pana de curand nici eu nu credeam,dar sa va povestesc in cateva randuri ce m-a facut sa-mi schimb parerea.O prietena m-a rugat sa merg cu ea la o doamna care ghiceste in cafea.I-am spus ca o insotesc dar ca eu nu vreau sa-mi ghiceasca deaorece nu cred si din cate stiu e pacat.Cand am ajuns acolo respectiva ne-a intrebat dc vrem amandoua,iar amica mea i-a spus da. M-a deranjat un pic deoarece stabilisem ceva acasa dar prietena mea era curioasa sa vada ce-mi spune.Ne-a servit cu o cafea si dupa aceea ne-a ghicit.Am ramas muta cand a inceput sa-mi spuna ce vede in cafea.Printre cele mai interesante lucruri mi-a zis ca voi avea un examen in ianuarie,pe care l-a mai dat de vreo 2-3 ori si pe care il voi lua cu siguranta.Si uite ca a venit ianuarie, am dat examenul si l-am luat(fara sa invat mai mult decat in celelalte cazuri).In aceeasi zi(adica ziua cu reusita examenului) ma duc din nou la ea,(cu o cunostinta careia ii povestisem de ghicit si care voia si ea sa-i ghiceasca)si-mi ghiceste din nou.Imi spune ca peste 7 zile voi avea o mare realizare.Ma gandesc eu, ce naiba de realizare intr-un timp atat de scurt?Si uite cum se adevereste din nou.Am fost programata pt proba practica la examenul respectiv si am reusit sa-l promovez.Ma intreb eu acum:cum de pot ghici oamenii astia asa? Ma tot bate gandul sa ma mai duc,sa vad ce-mi zice dar mi-e ca o sa fie o obisnuinta.Taxa e 50 000,e o femeie cumsecade, nu se pune problema ca te lasa dezbracat ca binecunoscutele " " .Va mai dau detalii dc doriti.Va pup
  •  
    • 3526 mesaje
    26 Ian 2005, 14:29
    6 3
    mda, haideti sa va zic si eu atunci. pe cand eram mai tinerica si naiva si nerabdatoare, gasisem si eu tot asa prin cineva, o femeie ce ghicea in carti si in cafea. ooo, bucuria mea, taxa era pe atunci, de fapt nu avea taxa, lasai cat voiai... ce t.ampita eram, asa ziceam si eu, vai ce femeie domle, ia uite, cat te lasa inima poti lasa, nu conteaza, se gandeste mai intai la tine si apoi la ea etc etc etc
    e, si am fost eu la femeia asta o perioada buna de timp, vreo 2 ani daca nu ma insel, in primele dati "ghicea" bine, spunea niste chestii de ma lasa fara aer si culmea ca aproape numai lucruri bune! care chiar se intamplau. dupa o perioada, incepuse sa imi mearga foarte rau, nu am cuvinte sa va spun cat de rau (in pofida predictiilor) si, cum uitasem de biserica, am reinceput sa merg si sa ma rog si in acelasi timp am rarit vizitele la "ghicit" pana nu m-am mai dus deloc. si ce credeti, ca lucrurile au inceput sa se indrepte usor usor.

    asa, apoi hai sa vorbesc cu cineva despre toate astea: cu un preot-calugar. si omu' mi-a explicat pe larg de ce putea aia sa ghiceasca asa bine, si nu numai ea, de ce incepuse sa imi mearga rau, si culmea ca acum, mai recent, m-am convins de ceea ce mi-a zis atunci preotul si anume ca acesti oameni nu au har de la Dumnezeu pentru asa ceva si de ghicit (previziuni) pot face si diavolii, chiar daca nu intotdeauna exacte.
    m-am facut inteleasa? cam varza pe la final, dar in fine..

    si daca intr-adevar Dumnezeu permite ghicirea viitorului, adica ne permite sa stim ce se va intampla, de ce nu poate toata lumea? eu personal nu am auzit de Sfinti?Sfinte care ghiceau si mai luau si taxe....
  •  
    • 939 mesaje
    27 Ian 2005, 21:50
    2 1
    Eu am o prietena care a descoeprit o "ghicitoare" in cafea si de acre e f impresionata.
    Personal, nu sunt interesata - cred ca e un pacat, nu am incredere si nu cred ca vreau sa aflu viitorul inainte ca el sa se intample, fie de bine, fie de rau.
    recunosc ca poate fi incitant sa te duci si sa-ti zica si lucruri care se adeveresc insa...repet, e un pacat.

    LaPerla
  •  
    • 74 mesaje
    11 Apr 2005, 01:56
    4 1
    Mai fetelor..mai sunt si ghicitoare benefice..eu am cunoscut o fata care era cam de seama noastra..si culmea stiti ce ma invata..sa merg la biserica ,sa ma rog...sa fac fapte bune(va vine sa credeti)si in nici un caz nu mi sau intamplat lucruri rele.2-daca nu ar lua bani (sa presupune-mi ca unele nu au alte surse de venit..cu ce sa-si plateasca intretinerea si sa-si intretina familia?)exceptie facand sarlatancele alea..care te fac sa-ti dai si sufletul din tine.3-atata timp cat ghicitoarea e benefica nu cred ca e pacat(logic ca preotii nu vor fi niciodata de acord cu lucru asta,dar unii mai gresesc cateodata adresa si ajung pe la cate o ghicitoare)4-nu au fost sfintii care sa prezica(sau ba da..numai ca le numeau vedenii...Ex:Maica Domnului vb cu ingerul,Moise...are viziune in desert Cu Dumnezeu si vede limbile de foc..etc.Si apoi mai sunt cei 3 Magi,care au vazut steaua si au prezis nasterea lui Isus(adica astrologi-e tot o forma de a ghici-in stele)si totusi ei erau credinciosi..sau inchinat lui Isus,iau dus undelemn sfintit,tamaie...deci?
  •  
    • 74 mesaje
    11 Apr 2005, 02:00
    1 1
    Sa nu-mi sariti in cap...e un subiect delicat....akum..stiti cum e..fiecare cu parerea lui.Va pup!
  •  
    • 410 mesaje
    11 Apr 2005, 17:55
    1 1
    fetelor...v-am mai spus ca Satana face minuni!!!!daca Dumnezeu nu este in spatele acestor lucruri pentru ca El le condamna...deci cine poate fi????Intradevar exista ghicitoare care va spun pe indelete ce vi s-a intamplat...despre familie...chiar si numele membrilor familiei...varsta...ce vi se va intampla-lucruri care se adeveresc DAR e pacat!!!Dumnezeu se da la o parte din fata vrajitoarelor...asa scrie in Biblie...SI INCA CEVA F IMPORTANT: nu va mirati daca ele va trimit la biserica pentru ca si Lucifer cunoaste Biblia...atunci cand L-a ispitit pe Isus in pustie "L-a luat cu "sta scris"...adica daca esti intradevar Fiul lui Dumnezeu arunca-te de pe stanca asta caci El te va salva"...asa ca si Satana cunoaste Scriptura si te trimite la biserica ca un pretext...FERITI-VA!!!
  •  
    • 74 mesaje
    12 Apr 2005, 00:30
    3 4
    Sa zicem ca ai dreptate..nu stiu ce sa zic...dar am si eu o intrebarereotii care deschid cartea?se spune ca si asta e pacat..asta ce inseamna ca a intrat satana in ei?Hai sa fim seriosi..nimini nu crede in ghicitoare si vezi doamne toata lumea se teme....dar pana una alta..toata lumea merge din cand in cand pe la ele...hai sa nu ne mai dam asa cinstite....
  •  
    • 3526 mesaje
    12 Apr 2005, 10:20
    1 2
    , ma sunteti de groaza, Ramonzca ai dreptate. nu se da nimeni cinstit Kiara, se dau niste pareri.
    si cine e fara de pacat sa arunce primul cu piatra, nu?

    fiti mai flexibile de aia suntem in post si cica ortodoxe.
  •  
    • 4 mesaje
    12 Apr 2005, 11:04
    1 1
    pentru: kiara27 aca poti sa ma ajuti(efectiv)da-mi un semn ,aici pe EVA.Te rog foarte mult!!!!
  •  
    • 4 mesaje
    12 Apr 2005, 11:08
    1 0
    Cred ca nu am fost deloc explicitta.e vorba de cineva care are cancer genital si la sa.n:Daca ma poti ajuta iti voi fi recunoscatoare.
  •  
    • 74 mesaje
    12 Apr 2005, 22:33
    1 0
    Scumpa..te-as ajuta...numai ca nu stiu cum.Spune-mi ....te rog,cum pot s-o fac!?Carrie draga.......nu se cearta nimeni....dar nu e normal pt ai intalnit cateva persoane false ...sa le bagi pe toate in aceeasi oala(ne referim la ghicitoare),spune-ti de ele ca fac ...ca dreg....dar stati la coda ...sa va prezica viitorul...Nu se cearta nimeni,stai linistita...exact cum spune-ai sunt divergente de opinii...Ai ceva impotriva,daca asta e parerea mea?Si daca tot suntem in post....poate ar trebui sa fi impaciuitoare..nu sa creezi dispute!te pup..asta asa sa vezi ca eu nu pun la suflet!
  •  
    • 666 mesaje
    13 Apr 2005, 08:38
    1 0
    Fetelor ...din cate stiu eu ,preotii care ,,deschid cartea" nu sant considerati preoti iar daca sant descoperiti sant scosi in afara bisericii.Nu au voie sa faca asa ceva .Biserica interzice lucrul asta.Se zice ca singura data cand e permisa ''deschiderea cartii" este cand cineva e f. grav bolnav si familia vrea sa stie daca se vindeca sau nu (desi nici aici nu gasesc vreo logica). Nu generalizati si nu va lasati pacalite.Sa mergi la ghicitoare intr-adevar nu e tocmai ortodox dar nici nu-ti aduce beneficii de nici un fel.In afara de faptul ca ,,aflii" de multe ori ce n-ar trebui iar asta iti directioneaza gresit actiunile viitoare ,mai si intervii in propriul destin care e ,,dat" de la Dumnezeu cu un scop.Aici pierdem cand intervenim in destin .Asta e de fapt pacat.
    Think about it!!!
  •  
    • 2249 mesaje
    13 Apr 2005, 09:36
    1 0
    Nici eu nu prea sunt adepta mersului la ghcitoare...Mai bine sa se intample diverse lucruri la vremea lor, fara sa stii de ele dinainte. Mie mi-ar fi si frica sa merg undeva, de ex. si sa-mi spuna vreo ghicitoare ca de ex. voi muri sau voi pati ceva grav peste nu stiu cate luni sau ani. Parca ca sta cu frica in san tot timpul , m-as gandi la ce s-ar putea intampla si tot asa..
    Eu cred numai in D-zeu si atat.
  •  
    • 2249 mesaje
    13 Apr 2005, 09:38
    1 0
    Mai ai o intrebare: ce inseamna "sa-ti deschida preotul cartea"? Am tot auzit sintagma asta, si nu stiu ce inseamna. Adica cum? Ti-ar putea spune viitorul?

    Iertati-mi ignoranta, dar daca tot am auzit de lucrul asta, as vrea sa stiu ce inseamna...
  •  
    • 9835 mesaje
    13 Apr 2005, 13:56
    6 0
    Ia mai potoliti-va cu ghicitul asta!
    E o prostie.

    La ce va foloseste sa va duceti la o ciudata de-asta ca sa va povesteasca trecutul? Ce, voi nu vi-l stiti?

    Cat despre viitor, la ce va trebuie? Sa nu mai puteti dormi noaptea cu gandul la cine stie ce nenorociri? Sa va influenteze si sa ajungeti sa luati hotarari gresite pentru ca v-a bagat ghicitoarea prostii in cap?
  •  
    • 410 mesaje
    13 Apr 2005, 14:02
    3 5
    asa-i donna!!!!!foarte bine!!!