ovare polichistice

  •  
    • 28 mesaje
    4 Oct 2008, 12:10
    0 1
    Buna fetelor! Sunt Elena si em 21 ani. De curand am fost diagnosticata cu ovare polichistice. A avut cineva vreo imbunatatire dupa un tratament cu diane 35? Astept opiniile voastre. Va multumesc
  •  
    • 28 mesaje
    5 Oct 2008, 11:20
    0 0
    nu a avut nimeni acest sindrom? va rog sa ma ajutati si pe mine cu detalii
  •  
    • 41 mesaje
    5 Oct 2008, 11:33
    1 0
    Am aceeasi problema !Am refuzat insa acest tratament deoarece datorita anticonceptionalelor am luat 20 kg in greutate!Eu iau produse naturiste: Donavital ,extract din muguri de coacaz negru si extract din mladite de zmeur
  •  
    • 41 mesaje
    5 Oct 2008, 11:35
    0 0
    ar trebui sa discuti cu mai multi medici!datorita acestui sindrom am inteles ca m-am captusit si cu infertilitate asa ca ai grija!
  •  
    • 1 mesaje
    5 Oct 2008, 18:28
    0 0
    Si eu am fost diagnosticata cu ovare polichistice,insa nu am urmat tratamentul cu diane si nici nu o sa l urmez.am fost si endocrinolog,si mi a recomandat verificarea glandelor suprarenale.iar cu infertilitatea nu e de joaca,ideea este ca depinde si de fiecare femeie si de CEL DE SUS
  •  
    • 1166 mesaje
    5 Oct 2008, 21:04
    1 0
    eu m-am tratat de ovare polichistice cu diane 35, dar nu numai. si nu m-am ingrasat deloc...am slabit 4kg. le luam intr-o schema de tratament data de dr. dumitrache de la parhon. am facut tratament cam 9 luni.
  •  
    • 5 mesaje
    9 Oct 2008, 11:17
    0 1
    eu nu am avut ovare polichistice, in schimb am avut un chist de care nu am stiut la ovarul drept, cu care am ajuns la urgente cand s-a spart... si banuiesc ca va inchipuiti cam prin ce am trecut. Dupa operatia de riguare, mi s-a prescris diane 35 pentru a reduce riscul de aparitie si la celalat ovar si bineinteles ca am vrut eu sa iau anticonceptionale. Iau dianele de aproape 2 ani si nu m-am ingrasat deloc, iar ecografie si controale medicale fac destul de des. pana acum totul e ok cu mine, iar din cate am auzit diane 35 este cel mai bun pentru asa ceva... recomand cu incredere, mai ales daca il iei si la prescriptia doctorului...
  •  
    • 28 mesaje
    10 Oct 2008, 18:06
    1 0
    De infertilitate nu poate fi vorba daca urmezi in tocmai sfatul medicului. La ea se ajunge numai daca nu iei tratamentul corespunzator, si pe langa infertilitate sunt si alte urmari la care poti sa ajungi ca de ex caderea parului, si la un moment dat ajungi la obezitate. Cel putin asta mi-a spus doctora mea
  •  
    • 28 mesaje
    10 Oct 2008, 18:08
    0 0
    Draga heba tu ai avut ovare polichistice si te-ai tratat? Ce ai mai luat in afara de diane 35? Ca ai spus ca ai luat diane si nu numai. Ms
  •  
    • 1166 mesaje
    11 Oct 2008, 18:14
    0 0
    da elena...am urmat o schema de tratament data de prof. Dumitrache (parhon) dupa o multime de analize facute in prealabil. luam asa: diane 35, detralex, spironolactona si nizoral. la nizoral am renuntat dupa 3 luni ca nu prea ma simteam bine ( la indemnul medicului). dupa 9 luni eram ca noua
  •  
    • 48 mesaje
    13 Oct 2008, 20:29
    0 0
    si eu am fost diagnosticata cu ovare polichiste si acum fac tratament cu dufaston timp de 3 luni si dupaia mai vedem
  •  
    • 361 mesaje
    14 Oct 2008, 08:20
    0 1
    eu am avut ovare polichistice si iti spun din proprie experienta ca anticonceptionalele prescrise fara analize hormonale duc la operatie eu asa am patit, daca vrei sa sti prin ce am trecut cauta topicul stimulare ovariana si acolo afli tot, daca vrei informatii suplimentare ma poti contacta pe privat
    am fort diagnosticata abia dupa 4 ani de mers de la un medic la altul si simgura solutie a fost operatia dar si aceasta e cu efect de pana la 6 luni si se refac din nou, eu cel putin toata viata o sa am parte de ele
  •  
    • 28 mesaje
    14 Oct 2008, 09:50
    0 0
    imi pare rau pentru tine. eu sper sa ma refec, am toata increderea in d-zeu ca ma voi face bine
  •  
    • 1 mesaje
    14 Oct 2008, 09:51
    0 0
    buna fetelor,
    Si eu am avut aceeasi problema si am facut tratament cu diane, dar atentie mie medicul ginecolog nu mi le-a prescris pt multa vreme deoarece, spunea el, pot ataca ficatul.eu am luat 1 an de zile si am scapat.
  •  
    • 28 mesaje
    16 Oct 2008, 10:05
    0 0
    deci pana la urma se poate vindeca. eu citisem ca este un sindrom care se poate ameliora si atat. dar dupa o perioada dupa ce ati aflat ca v-ati vindecat, ati mai facut vreo eco sa vedeti daca nu au reaparut?
  •  
    • 476 mesaje
    16 Oct 2008, 15:27
    0 0
    Si eu m-am tratat, ca si heba, la prof dumitrace de la parhon.
    Am luat Diane, si apoi Jasmine.
    Acum nu mai am aceasta problema, dar merg la control. Pentru ca vreau sa raman insarcinata la un moment dat.
  •  
    • 1166 mesaje
    16 Oct 2008, 22:08
    0 0
    elena.dany ...eu am facut tratamentul asta acum 5 ani si dupa am facut regulat eco si nu mai am nimic...ultima a fost acum o luna.
  •  
    • 28 mesaje
    18 Oct 2008, 11:48
    0 0
    ma bucur ca se poate vindeca cu succes. va voi da si eu inf despre cum va evolua tratamentul cu diane la mine
  •  
    • 3713 mesaje
    18 Oct 2008, 19:13
    1 0
    elena.. e o mare diferenta intre Sindromul ovarelor polichistice si ovarele polichistice in sine!

    Sindromul intr-adevar nu se vindeca niciodata, doar se tine sub control. Ovarele polichistice se trateaza cu anticonceptionale.
  •  
    • 28 mesaje
    20 Oct 2008, 10:16
    0 0
    pai da dar cum iti dai seama ca e sindrom sau simplu ovare polichistice?
    mie nu mi-a zis ca ar fi sau nu sindrom, mi-a zis ca ne vedem dupa 6 luni dupa ce fac tratamentul. eu despre sindrom am citit pe net, ca am bagat ovare polichistice pe google si mi-a dat asta cu sindromul. nu am gasit nik de ovare polichistice simplu.